7 ilin detaylı gezi rotaları: Hafta sonu Türkiye’de gezilecek taraflar

Türkiye gezilecek taraflar açısından o denli varlıklı bir memleket ki turistlerin her yıl daha çokça sayı ile gelmesi bunu çok düzgün açıklıyor. Her zaviyesinde farklı bir coğrafi yerleşim ve oluşum bulunan devletimiz Türkiye’de hafta sonu gezilecek alanlar bölgeden ile değişiklik gösteriyor. Kimi bölgede tarihi antik kentler göz önüne çıkarken kimi mekanlarda ise büyük orantıda doğal hoşluklar herkesin hafta sonu rotasına dahil oluyor. Artvin’de hafta sonu gezilecek noktalar içerisinde tabiat kendini en hoş hali ile gösterirken, Nevşehir’de  hafta sonu gezilecek bölgeler ise büyük nispette doğal oluşumlardan önümüze çıkıyor. Gaziantep’te hafta sonu gezilecek yanlar ise kadim tarihimizi gözler önüne seren müzeler ve binalar. 

HAFTA SONU TÜRKİYE’DE  GEZİLECEK YERLER 

Türkiye’de hafta sonu gezilecek yanları 7 hoş vilayetimizde verdik. Bu vilayetler tarihi ve doğal hoşlukları ile öne çıkan en çok turist alan keşfe bedel bölgelerimiz. 

 

İSTANBUL’DA HAFTA SONU GEZİLECEK YERLER 

İstanbul’da hafta sonu gezilecek sayısız taraf var. Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı, Topkapı Sarayı ve sultan Ahmet Camii bu taraflardan yalnızca birkaçı. İstanbul, kadim tarihi ile değil doğal hoşluklara sahip parkları ve boğaz havası ile de herkesi büyülüyor. Bürün haftanın gerilimini atabileceğiniz İstanbul’un gezi rotaları için İstanbul’da gezilecek parklar, bahçeler haberimize göz atabilirsiniz. Bütün gezi rotaları sizlere detayları ile bu haberde açıklandı. 

Hafta sonu tatilinde İstanbul’da gezi mekanlarını tercih etmeyen bireyler için ise İstanbul’da gezilecek fiyatsız 10 müze haberimizden görülmeye paha ürünlerin bulunduğu müzeleri ziyaret edebilirler. Bu müzelerde bulunan eserler yalnızca Osmanlı devranında bulunan değil, medeniyetler beşiği olan memleketimizin dört bir yanından elde edilen arkeolojik kazılarda ele geçirilen kalıntılar da bulunuyor.

ANKARA’DA HAFTA SONU GEZİLECEK NOKTALAR

Ankara’da gezilecek noktalar denildiği vakit yalnızca AVM’ler aklınıza gelmesin. Vaktinde büyük hizmetlerle yapılan parklar ve göller başkaca da cümbüş parkları çok hoş gezi rotaları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Yalnızca AVM’ler değil Ankara’da hafta sonu gezilecek çok hoş parklar ve bahçeler de var. Yeniden Ankara’ya bağlı bulunan Kızılcahamam üzere kazalarda çok şık bir hafta sonu planı oluşturabilirsiniz. Keşfedilecek taraflar burada o kadar çok ki. 

Kuğulu Park 


Tunalı Hilmi caddesinde bulunan bu park özelikle yazın herkesin en uğrak mekandır. Sıcaklardan bunalan herkesin kuğuların dansını izleyerek ağaçlar arasında serinleyebileceği bir bölge. Başkaca hafta sonu Ankara’da buluşma noktalarından yalnızca birisi. Burayı da planlarınız arasına dahil ederek bir hafta sonunu da buraya ayırabilirsiniz. 

 

Gençlik Parkı


Gençlik Parkı Ankara’nın en çok görülmesi gereken bölgesi diyebiliriz. Hem yeşil alan çokça hem de cümbüş araçları var burada. Tam bir aile cümbüş merkezi. Her şey bir arada. Dönme dolap, atlı karınca üzere parti araçlarına binebilir ya da geniş ağaçlandırma ortamında gönlünüzce gezebilirsiniz. 

Mogan Gölü ve Parkı 

Mogan Gölü ve muhitinde bulunan yeşil alan parkı hafta sonu için ülkü bir mekan. Münhasıran havalar biraz uygun olduğunda buraya bütün Ankara göç ediyor. Serin olmasının yanı sıra gölde deniz bisikleti üzere aktiviteler ve göl etrafında de spor yapma yanları de var. İşte bu göle dair en detaylı bilgiyi bulabileceğiniz adres: Ankara’nın Mogan parkı sıklığı

Seğmenler Parkı 


Kuğulu parktan sonra en çok ziyaret edilen yeşilin huzurun bulabileceğiniz bir nokta de burası. Hafta sonu buluşma noktalarından da biri burası ve cıvıl cıvıl. 1983 yılında açılmış bu park ve hala günümüzde de sıklığından bir şey kaybetmemiş. 67 bin metre karelik bir ortamda bulunuyor park. İçerisinde bir amfi gösterimi var bu parkın. Bazen burada konser ve gibisi etkinlikler de yapılıyor.

Kızılay Meydanı 

Daha çok kış üzere soğuk günlerde gidilecek mekanlardan biri Kızılay Meydanı. Her daim kalabalık ve renklidir. Münhasıran kışın işten çıkış saatlerinde burası tam bir insan seline uğrar. Hafta sonu arkadaşların ve ailelerin de buluşma noktası burası olabilir. Sayısız mağaza, kafe, restoran bulunuyor burada. Ayrıyeten Kızılay AVM’de gezilecek taraflardan biri. 

Dikmen Vadisi 


Dikmen Vadisi münhasıran bahar aylarında çok şık bir görünüme kavuşuyor. Yemyeşil tabiata sahip Dikmen Vadisi içerisinde su dansı da izleyebilirsiniz. Kızılay Medyanı’ndan otobüse binerek buraya ulaşabilirsiniz. 

Estegron Kalesi 

Tarihi noktalarda Ankara’da bir epey ziyade. bunlardan biri de Estegron Kalesi. Budapeşte’ye 60 kilometre uzaklıkta bulunan Estegron Kalesi’nin bir gibisi bu kale de. Ankara’da Keçiören’e yapılmış. 2005 yılında Türk kültür Merkezi olarak ziyaret açıldı. Kültürümüz hakkında haberlerinizi tazelemek hem de şık bir kent manzarası izlemek için bu kale ülkü. 

Ulucanlar Cezaevi 


Ankara’da gezilecek konumlar içerisinde en çok gidilen bölgelerden biri de bu cezaevi. Herkes buraya akın ediyor. Son yıllarda bir epey ziyaretçi ağırladı. 1925 yılları ile 2006 yılları arasında faaliyet gösteren bu cezaevi 2009 yılında yapılan bir restorasyon ile müze olarak hizmet vermeye başladı. Bu ceza meskeninde çok değerli isimlerin kaldığı biliniyor. Bu kimselere dair ceza konutunda haberler de bulunuyor. 

Nallıhan Kuş Cenneti 


Göçmen kuşların en hoş durak mahallerinden biri olan bu yan giden herkesi kendine hayran bırakıyor. Amerika’daki renkli dağları anımsatan bu rengarenk kumlardan oluşan dağlar ise fotoğrafların en hoş manzarasını sunuyor. 

Nallıhan Kuş Cenneti: Ankara’da göçmen kuşların en renkli istasyonu haberimizden bu yana dair tüm detaylı malumatları alabilirsiniz. Hafta sonu gezisi için tercih edilecek en hoş konumlardan biri. 

Ankara’da hafta sonu gezilecek mahallerden öbürleri ise şöyle

-Anıtkabir

-Hacı Bayram Camii

-Etnografya Müzesi 

-Anadolu Medeniyetler Müzesi

-Ankara Kalesi

-Hamamönü 

-Augustus Tapınağı

-Devlet fotoğraf ve Heykel Müzesi 

-Kurtuluş Savaşı Müzesi 

-Cumhuriyet Müzesi 

-Kocatepe Camii

-Roma Hamamı
-Atakule
-Eymir Gölü
-Harikalar Diyarı Parkı
-Göksu Parkı
-Atatürk Orman Çiftliği
-Arslanhane Cami
-Ahmet Hamdi Akseki Camii
-Beypazarı, Pirinç Han
-Gordion Antik Kenti
-Samanpazarı
-Julian Sütunu
-Ziraat Bankası Müzesi
-Soğuksu Ulusal Parkı
-Ankara Oyuncak Müzesi
-Karanfil
-Güven Park
-PTT Pul Müzesi

İZMİR’DE HAFTA SONU GEZİLECEK KONUMLAR

İzmir’de hafta sonu gezilecek noktalar sair bölgelerde odluğu üzere birçok mekandan oluşuyor. Bu listede gidebileceğiniz yanlar doğal sıklıklar ve tarihi mekanlar. Hepsi tek tek görülmeye paha. İzmir’de gezilecek yanlar metnimizden detaylı rehbere ulaşabilirsiniz. 

Doğal Ömür Parkı 


Doğal hayat parkında yerkürenin her tarafından hayvanları görebilirsiniz. Çok şık bir hafta sonu geçirmek için doğal ömür sahası İzmir’de gidilecek mekanlardan biri. Tabiat ve farklı hayvan çeşitlerine burada doyacaksınız. 2008 ‘de hizmete giren bu yan 425 bin metre kare yeşil meydana sahip. 130 çeşit ve 1500 yaban hayvanı burada kendi doğal ömür sahalarının tasvir edildiği bölgede yaşıyor. Ziyaretçiler bu hayvanları görebilir ve bu doğal ömür sahasında mis üzere havayı da içine çekebilir. 

Tarih asansör 


Karataş semtinde bulunan Tarihi Asansör İzmir’in gezilecek konumları içerisinde bulunuyor. Bu tarihi bina 1907 yılında iki mahalle arasındaki kot farkını kolaylıkla çıkabilmek için inşa edilmiş. Evvelce ise 155 basamaklı merdivenleri çıkmaları gerekiyormuş. Bir iş adamı bu asansörü o periyotta yaptırarak bu sorunu ortadan kaldırmış ve günümüze de bu şık asansör gezi noktası olarak kalmış. 

Kordon Uzunluğu

 İşte İzmir’de hafta sonu gezilecek mekanlar içerisinde en çok tercih edilen tatil adreslerinden biri. Burada bütün İzmir halkı çok düzgün vakit geçirerek buluşma noktası olarak da burayı seçiyor. Hoş saatler geçirmek için hem de mis üzere deniz havası almak için Kordon Uzunluğu hafta sonu da tercih edilecek noktalardan biri. 

Kadife Kale 


Şık bir İzmir manzarası görmek için olağanüstü bir nokta burası da. Kadifekale’nin tarihi çok öncelere M.Ö. 4. yüzyıla uzanıyor. Büyük İskender buyruğuyla yaptırılmış kale. Efsaneye nazaran, Büyük İskender’in hayalinde gördüğü iki Nemesis (koruyucu ruhlar), kendisinden yeni İzmir (Smyrna) kentini uyuduğu tepenin eteklerinde kurmasını velev. Pagos Tepesi’nde yine kurulan Smyrna, periyodunun en büyük kentleri Efes ve İskenderiye ile yarışacak seviyeye gelir. Bugün Kadifekale gecekondularla çok dar bir meydana sıkıştırılmış olsa bile hâlâ manzarasının görkeminden bir şey yitirmiş değil.

Agora 

İzmir’in antik ismi Smyrna. M.Ö. 4 yüzyılda İskender devranında kent buradan Kadifekale’nin kuzey yamacına taşındı. Agora ise antik çağda çarşı, pazar bölgesi üzere toplanma taraflarının bulunduğu taraftı. 1927 yılında toprak altındaki varlığı fark edilen Agora’nın günümüzde alanı çok pahalı.

İzmir’de hafta sonu gezilecek öteki mahaller;

-Saat Kulesi 

-Arkeoloji ve etnografya Müzesi 

-Kemeraltı Çarşısı 

-Aziz Voukolos kilisesi 

-Radyo ve Demokrasi Müzesi 

-St. polycarp kilisesi 

-Cumhuriyet Meydanı 

ADANA’DA HAFTA SONU GEZİLECEK NOKTALAR

Adana’da hafta sonu gezilecek konumlar camiler ve medreselerden oluşsa da o denli şık noktaları ve yemek yeme tarafları var ki Türkiye’nin her alanından ziyaretçi alıyor kesinlikle. Adana’da gezilecek konumlar haberimizden detaylara ulaşabilirsiniz. 

Taşköprü 


Adana’nın fotoğraflarında sembol tarafı burası. Çok değerli tarihi bir kıymete sahip köprü. Seyhan Nehri üzerinde bulunan bu köprü Seyhan ve Yüreğir kazalarını de birbirine bağlıyor. Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılan tarihi eser Adana’da gezilecek alanlar denildiğinde birinci sırada geliyor. 

Kazancılar Çarşısı 

Tarihi çarşıları gezmekten memnun olan Adana halkı buraya çok ziyade geliyor. Siz de fotoğraf karelerinde şık detaylar yakalamak, şayet ilginiz var ise bakır eserler almak isterseniz buraya gelebilirsiniz. Eski Osmanlı Periyodunu anımsatan kusursuz bir havaya sahip bir nokta. 

Seyhan Barajı 


Seyhan Nehri’nin neden olabileceği su baskınlarını önlemek için yapılan bir baraj ve görünümü de çok şık manzarası seyre bedel. 1956 yılında yapılan barajın manzarasını görmeye gelenlerin sayısı hayli çokça. 

Ulu Camii ve Külliye 

16. yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmayı başaran cami çok şık bir tarihi eser. Ramazanoğulları’nın inşa ettirdiği cami Selçuklu ve Memlük mimarisinin de izlerini taşıyor. cami, medrese, türbe, saray selamlığı üzere kısımları bulunan cami görülmeye kıymet. 

Adana’da hafta sonu görülecek öbür bölgeler;

-Arkeoloji Müzesi 

-Atatürk Müzesi 

-Büyük Saat

-Etnografya Müzesi 

-Atatürk Parkı 

-Anavarza Ören Yeri 

-Misis Mozaik Müzesi 

-Ramazanoğlu Konağı 

GAZİANTEP’TE HAFTA SONU GEZİLECEK MEKANLAR

Gaziantep mutfağı ile herkesi çekse de gezilecek mahalleriyle de bir epey tercih edilen bir vilayet. Burada yaşayan ve buraya yakın vilayetlerde yaşayan halk için Gaziantep’de hafta sonu gezilecek alanlar içinde çok âlâ gezi noktaları bulunuyor. Hem tarihi hissederek hem de çok hoş fotoğraf kareleri çıkartabileceğiniz gezi rotaları bulunuyor. 

Türkiye’nin gastronomi başşehri Gaziantep

Gaziantep Hayvanat Bahçesi 

Tabiatın en şık halini burada görmeniz mümkün. Türkiye’nin en geniş ortama sahip hayvanat bahçesi burası. Türkiye’nin birinci safari parkı da burada nokta alıyor. Arazi aracıyla gezerek bütün hayvanları kendi doğal ömründe burada görebilirsiniz. 

Hamam Müzesi 


Antep yemekleriyle olduğu kadar hamamlarıyla da ünlü bir ilimiz. Burada en şık etkinliklerden biri hamama gitmek ve burada bütün iş yorgunluğunu atmak sayılabilir. 2015 yılında belediye tarafından restore edilerek hizmete sunulan müze görülmeye bedeldir. 

Kasteller

Yerkürede eşi gibisi bulunmayan ve uzun yıllar yan altında kalan kasteller görülmeye bedel bir diğer noktadır. Birçok işlevi bulunan kasteller Gaziantep’te bulunmaktadır. Sanat tarihi terminolojisi içerisinde bulunmamalarının sebebi ise çok geç keşfedilmiş olmalıdır. 

Zeugma Antik Kenti ve Mozaik Müzesi 

Zeugma Gaziantep’in Nizip kazasının doğusuna Birecik Baraj gölü’nün kıyısına yedi tepe üzerine kurulmuş antik bir kenttir. 21 bin hektarlık bir yerde bulunmaktadır bu antik kent. Zeugma Mozaik Müzesi ise 2011 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan ve yerkürenin 2. büyük mozaik müzesidir. Çingene Kızı mozaiği dünyaca ünlüdür ve burada bulunmaktadır. Her alandan yerli ve yabancı turistler bu mozaiği görmek için buraya geliyor. 

Şire Han

1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın buyruğuyla halktan alınana vergilerle bu han inşa edilmiş. Vergi veremeyenler bu hanın inşasında çalışmış çalışamayanlar ise burada dua ederek destek olmuşlardır. Osmanlı mimarisinin en hoş örneklerinden biridir burası. 7500 metrekarelik bir meydanda bulunur. Günümüzde otel olarak hizmet vermektedir bu güzide yapı.  

Gaizantep’te hafta sonu gezilecek öbür rotalar;

-Tarihi Antep Evleri 

-Bakırcılar ÇArşısı 

-Bedestenler 

-Gaziantep Kalesi 

-Yesemek Açık hava Müzesi 

-Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi 

-Şire Han 

-Dülük Antik Kenti 

-Rumkale 

NEVŞEHİR’DE HAFTA SONU GEZİLECEK KONUMLAR

Nevşehir peribacaları ile ünlü en çok turist alan kentimiz. Burada hafta sonu gezilecek bölgeler hem bu doğal oluşumların hoşluğunu kasarken doğal mahaller de gezilecek mekanlar arasında bulunuyor. 

Nevşehir Kalesi 


Selçuklu periyodunda inşa edilen bir yapı Nevşehir Kalesi. Eski yerleşim ünitesi olan bir noktada bir tepenin üzerinde bulunuyor burası. Osmanlı devrinde Damat İbrahim Paşa tarafından onarılan bu konum Cumhuriyet devrinde de restore edilmiş. Kesme taş ve moloz taştan inşa edildiği için mimarisi görülmeye kıymet kesinlikle. 

Göreme 

Etkileyici vadilere sahip olan Göreme turizm açısından tesirli bölgelerden biridir. Kaya oyma evler, butik oteller, restoranlar ve çarşısı görülmeye değer noktaları. Hafta sonu için gezilecek en güzel gezi yerlerinden biri. 

Ürgüp


Selçukların en önemli yerlerinden biri burası. Konya ve Niğde’ye açılan bir kapı burası. Selçuklu dönemine ait Altıkapılı ve Temenni Tepesi türbeleri Ürgüp merkezinde yer alıyor. Üç Güzeller Peri Bacaları da burada yer alıyor. Peribacası oluşumun en güzel örneği bunlar. Ürgüp’te gezilecek yerler arasında Pancarlık ve Keşlik vadileri, Temenni Tepesi, Ayvasil Kilisesi, Mustafapaşa, Sarıhan, Pembe Vadi, Damsa Çayı, St. Theodore Kilisesi, Taşkın Paşa Cami, Kızılçukur Vadisi, Pancarlık Kilisesi, Rum Hamamı, Ala Kilise, Kepez Kilisesi, Soğanlı Ören Yeri ve Ürgüp Müzesi bulunuyor.

Kapadokya’da gezilecek yerler

Avanos

Hititlerden bu güne kadar seramik yapım geleneğinin sürdüğü bu yerde gezilecek harika bir rota. Kızılırmak’ın kıyısında bulunan Avanos nehrin taşıdığı kırmızı milli otoparktan elde edilen çamurla seramik çömlek yapımı çok yaygın burada. Bu sayede buraya yapılan kültür turları da yaygın. 

Uçhisar Kalesi

Kapadokya’nın en yüksek noktasında bulunuyor. Bu kale oyma kaya evleri ve otelleri ile meşhur. Kapadokya manzarasını buradan görebilirsiniz. Hasan ve Erciyes dağlarını da buradan görebilirsiniz. 

Nevşehir’de görülmeye değer diğer yerler şöyle;

-Damat İbrahim Paşa Külliyesi 

-Ihlara Vadisi 

-Kaymaklı Yeraltı Şehri 

-Derinkuyu Yeraltı Şehri 

-Özkonak Yeraltı Şehri 

-Açıksaray Örenyeri ve Mantarkaya

-Mustafapaşa

-Çavuşin

-Zelve vadisi

-Paşabağ Ören Yeri 

-Ortahisar

ARTVİN’DE HAFTA SONU GEZİLECEK YERLER

Artvin’de hafta sonu gezilecek çok güzel yerler bulunuyor Hem burada yaşayan halkın hem de başka illerden gelen kişilerin gezebileceği yerler arasında bulunan gezi rotalarını siz de çok vakit kaybetmeden keşfedin.

Cehennem Deresi Kanyonu 


200 metreyi aşan yükseltisi ile herkesi hayran bırakan muazzam manzaraya sahip bu kanyon Artvin’de bulunuyor. Ülkemizde görülmeye değer doğal güzelliklerden biridir burası. 

Türkiye’deki kanyonlar baş döndürüyor – Manzarası muazzam 11 kanyon haberimizden diğer kanyonlara dair detaylı bilgileri ve Cehennem Deresi Kanyonu’na dair bilgileri de bulabilirsiniz. 

Atabarı Kayak Merkezi Yükseltisi fazla olması sebebiyle ülkemizde kayak merkezleri de çok bulunuyor. Bunlardan biri de Artvin’de bulunan Atabarı Kayak Merkezi .sezonun açıldığı dönemlerde hafta sonu yapılacak en güzel aktivite bu kayak merkezilerine giderek güzel bir gün geçirmek olacaktır. 

Türkiye kayak merkezleri listesi haberimizden bütün kayak merkezileri ve Atabarı Kayak Merkezi’ne dair bilgileri bulabilirsiniz. 

Sahara Milli Parkı 

Doğal güzelliklere sahip olan Artvin gezilecek yerler bakımından çok zengin bir ilimiz. Hafta sonu burada keşfedeceğiniz sayısız yer var. Öyle ki Sahara Milli Parkı bunlardan sadece biri. Çok güzel doğası size kamp kurmak için de güzel bir rota verebilir. 

Türkiye’nin görülmeye değer Milli parkları haberimizde bütün Milli Parklara dair ve Sahara milli Parkına dair bilgileri bulabilirsiniz. 

Borkça ve Şavşat


Muazzam görüntüye sahip çok güzel iki göl Borçka ve Şavşat. Bütün sosyal medya profillerini de süsleyen bu iki göl hafta sonu gezisi için mutlaka görülmeye değer iki yer. Birbirine uzak mesafelerde bulunsa da ikisinin de gölleri ve çevresinde bulunan doğa manzarası harika. 

-Çifte Köprü 

-Atatepe 

-Delikli Kaya 

-Arsiyan Yaylası 

-Yaylalar Köyü 

-Tekkale Manastırı 

-Satlel Kalesi 

-Mençuna Şelalesi 

-Meral Şelalesi 

-Yıldız Gölü 

-Ferhatlı Kalesi 

-Otingo Kalpıcası 

-Beyazsu Yaylası 

-Dolishane kilisesi

-Hatila Vadisi 

-Kafkasör Yaylası 

-Barhal Kilisesi 

-Maçahel Yaylası 

-Ciro Şelalesi 

Türkiye’de hafta sonu gezilecek yerler yukarıda belirtildiği gibi her ilde farklı. Sizlere 7 ayrı ilde gezi noktalarını bütün detaylarıyla verdik. Mutlaka hafta sonu tatilinde ne yapsam diye düşünmeden bu listelere de göz atın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir