Adana’da gezilecek En Güzel Yerler

Adana'da gezilecek En Güzel Yerler

Taş Köprü – Adana

Adana Taş Köprü Seyhan Nehri üzerindedir. IV. (385) yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Yüzyıllarca Avrupa ile Asya arasında önemli bir köprü olmuştur. Harun Reşit (766-809) köprüyü bazı eklerle Adana Kalesi’ne birleştirmiştir. IX. yüzyıl başında Harun Reşit’in oğlu olan 7’inci Abbasi Halifesi Memun (786-833) tarafından onartılmıştır. III. Ahmet (1713), Kel Hasan Paşa (1847) ve Adana Valisi Ziya Paşa (1789) tarafından da değişik zamanlarda tamirat görmüştür. Bu üç onarımının yazıtları mevcuttur. Son onarım 1949 yılında yapılmıştır.

Taş Köprü 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir. 21 kemerinden 14’ü ayaktadır. Ortadaki büyük kemerde iki aslan kabartması görülmektedir. Dünyanın halen kullanılan en eski köprülerden biri olarak bilinmektedir.

Tür: Köprü

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Adana Yeni Valilik Binasına 3,7 km mesafede bulunmakta olup şehir Merkezinden şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Yılan Kalesi – Adana

Toros Dağları’nı aşarak Antakya’ya giden tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Yılan Kalesi, Orta Çağ’da Çukurova’nın Haçlı işgali döneminde Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Anavarza, Tumlu ve Kozan Kaleleri gibi ovadaki diğer kaleleri de görüş alanının içine alan kalenin sekiz yuvarlak burcu vardır. Kalenin güneyinde yer alan nizamiye kapısından itibaren taş basamaklı merdivenlerle teraslara çıkılmaktadır. Kilise ve sarnıcı bulunan kalenin garnizonu en üst bölümde yer almıştır. Sarp kayalar üzerine yapılmış olan kalenin önemli bir sanat değeri vardır.

Eski adı Govara (Kovara) olan kaleye, yörede Şahmeran efsanesinin geçtiği yer olarak kabul edilmesinden dolayı, ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi 17’nci yüzyılda Şahmeran Kalesi adını vermiştir. Daha sonra Yılan Kale adını alan bu yapı, son derece zeki biçimde tasarlanan ve yerleştirilen sağlam surları, burçları, kale meydanına üç kapıdan sonra ulaşılabilmesi ve kapıları birbirine bağlayan portatif merdivenleri ile fethedilmesi zor bir kale olmuştur. Yapı üzerinde Bizans, Haçlı ve Ermeni onarımlarına ait duvar kalıntıları göze çarpmaktadır. Ermeni onarımları pervaz, pencere ve kapı üstü tonozlarında kendini gösterir. Bu onarımları belgeleyen bir Ermeni yazıtı da yapı üzerinde mevcuttur.

Tür: Kale

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Ceyhan Nehri kıyısında Misis’in kuzey doğusundadır. Ceyhan İlçesine giden vasıtalar ile ulaşım sağlanır.

Adres: Ceyhan İlçesi/Adana

Büyük Saat Kulesi – Adana

Adana Büyük Saat Kulesi Seyhan ilçesi Ali Münif Caddesi üzerinde bulunmaktadır. 1881 yılında Vali Ziya Paşa tarafından yapımına başlanmıştır. 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlattırılmıştır.

Kule kesme taştan yapılmıştır. Uzunluğu 32 metre olan kule kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. Temel derinliğinin 35 metre olduğu söylenir. Saat kulesi dikdörtgen şeklinde taş tuğlalardan yapılmıştır. Kulenin inşası sırasında Osmanlı’da değişik illerde saat kuleleri vardı. Bu saat kuleleri arasında en uzunu Büyük Saat’tir. İkincisi ise Dolmabahçe Saat Kulesi’dir. Örme işlemi oldukça zor olan küçük taş tuğlalardan imal edilmiş ve yapımından uzun bir süre sonra Almanya’dan özel olarak saat makinesi getirilmiştir. O kadar sağlam yapılmıştır ki 1998’deki Adana depreminden sonra bile ayakta kalmayı başarabilmiştir.

Tür: Saat Kulesi

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Şehir merkezine yakın olup, merkezden dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile gidilebilir. Ayrıca metro ile de gidilebilir.Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Sabancı Merkez Cami – Adana

Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük camisidir. Adana’nın Reşatbey Semti’nde, Merkez Park’ın güneyinde ve Seyhan Nehri’nin batı kıyısında yer alan cami, 1998 yılında hizmete açılmıştır. 32 metre çaplı ana kubbesi vardır. Caminin proje mimarı Necip Dinç’tir. 20 bin kişilik cami (açık alanın düzenlenmesiyle 28 bin kişi) son cemaat mahaliyle birlikte 6 bin 600 metrekareye yayılmıştır.

Klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır ve dokuz fil ayağı üzerine oturur. Genel görünüm olarak Sultan Ahmet Camii’ne, plan ve iç mekân olarak Selimiye Camii’ne benzer. Dört yarım-kubbe, beş kubbe, altı minaresi vardır; bunlar dört halife ve dört mezhebe, İslam’ın beş şartına, imanın altı şartına karşılık gelmektedir. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kuran-ı Kerim’de adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz.Muhammed (s.a.v.)’in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 6 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.

https://www.kulturportali.gov.tr/contents/images/27032013_98c02bba-053a-4301-9d97-2670551dda99.jpg

Caminin temeli 13 Aralık 1988’de atılmıştır. 65 bin metrekarelik arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; halkın bağışları ile caminin yüzde 50’si tamamlanmıştır. Geri kalan kısım ise Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış, bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camii halini almıştır.

Tür: Cami

Turizm Türü: İnanç Turizmi

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinin doğu tarafında yer alan bu camiye ulaşım çok kolaydır. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Adres: Reşatbey Mahallesi, 01120 Seyhan/Adana

Anavarza – Adana

Tarihi 2100 yıl öncesine giden ve en parlak dönemini Roma İmparatoru Septimius Severus’un ödüllendirmesiyle M.S. 2’nci yüzyılda yaşamaya başlayan Anavarza, zaman içinde önemli bir kent haline gelerek 408 yılında Kilikya Başkenti unvanına kavuşmuştur. Bizans Dönemi’nde önemini devam ettiren, sonraki yıllarda Ermeniler, Abbasiler, Selçuklular, Ramazanoğulları, Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Anavarza’da farklı kültürlere ait izleri bir arada görmek mümkün. Bu kültürel zenginliği sayesinde de UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alması uygun görülen kent; kalıntıları, tarihi ve efsaneleri ile dikkat çekiyor.

Bir süreliğine bölge başkentliği yapan Anavarza’nın bu dönemde şenlik ve spor müsabakalarının da merkezi olduğu biliniyor. Stadyum ile tiyatro kalıntılarını gördüğünüzde bir zamanlar sahnelenen oyunlar ve heyecanlı yarışlar gözünüzün önünde canlanacaktır. Antik kentte sütunlu yol, mozaikli havuzlar ziyaretçilerin ilgisini çeken diğer kalıntılar. 6’ncı yüzyıla ait Kaya Kilisesi ve Havariler Kilisesi Bizans, batı kapısının dışındaki bir kulede görülen Arapça Kitabe ise Abbasi Dönemi’ne işaret ediyor. Anavarza ören yerini çevreleyen surlar bin 500 metre uzunluğunda ve giriş kapılarından biri 3’üncü yüzyıl olarak tarihlendirilen zafer takı biçiminde tasarlanmış. Halen devam eden kazı çalışmalarında tespit edilerek bir bölümü açığa çıkarılan 32 metre genişliğe ve bin 700 metre uzunluğa sahip olan yolu ise antik dünyanın en geniş ve büyük sütunlu caddeleri arasında. Kentin yüzlerce yıl stratejik önemini yitirmeyen kalesi 200 metre yüksekliğinde ovaya hâkim bir tepede yükseliyor. Yolu son derece dik ve sarp olduğu için çıkış zahmetli olsa da 11’inci yüzyılın ortalarına tarihlendirilen kiliseyi ve Çukurova’nın panoramik manzarasını görmek isteyenler için zor olmaktan ziyade keyifli bir tırmanış olacaktır.

Anavarza Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 09:00-16:30

Anavarza Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 09:00- 19:00

Anavarza Giriş Ücreti: Ücretsiz

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Tanıtıcı Yayınlar

Tür: Müze

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Kozan İlçesinden Dilekkaya(Anavarza) Köyüne giden vasıtalarla gidilir.

Adres: Dilekkaya Mahallesi, 01500 Kozan/Adana

Bebekli Kilise – Adana

Tepebağ’da 1880’li yıllarda St. Paul adına yaptırılmış bir İtalyan Katolik kilisesidir. Kilisenin tepesinde 2.5 metre boyunda tunçtan yapılmış Meryem Ana heykeli bulunmaktadır. Bu heykelin bebeğe benzemesi nedeniyle yapıya Bebekli Kilise adı verilmiştir.

Tür: Kilise

Turizm Türü: İnanç-Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde yer aldığı için her türlü dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile gidilir.Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Adres: Tepebağ Mahallesi, 01010 Seyhan/Adana

Adana Ulu Cami – Adana

Ulu Cami büyüklüğü ve tarihî açısından Adana’nın önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Selçuklu, Memlûklu ve Osmanlılar Dönem’lerine ait mimarî karakterleri üzerinde toplayan bu eserin üç ayrı kitabesinden, ilk defa 1513 yıllarında Ramazan oğlu Halil Bey tarafından inşasına başlandığı, 1541 yılında Halil Beyin oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilerek ibadete açıldığı anlaşılmaktadır. Esas binanın batı tarafındaki giriş kısmını, Ramazan oğlu Halil Beyin yaptırdığı bilinmektedir. Giriş kapısının üzerinde kademeli bir sistemle yukarı doğru sivrilen stalâktitli konik çatının Selçuklu mimarisi karakterinde yapılmış olması, XVI. yüzyılda küçük bir beylik halinde bulunan Ramazanoğullar’ının burada önce küçük bir mescit yaptırdığı fakat daha sonra Beyliğin büyümesi ve mescidin yeterli olmaması ile bugünkü esas binanın yapılmış olduğu düşünülmektedir.

https://www.kulturportali.gov.tr/contents/images/19032013_5d6d2cdf-0a8d-43db-8272-0455bf69ef8e.jpg

Bütünüyle 34,50 x 32,50 metre ölçülerinde kareye yakın dikdörtgen plânlı olan Ulu Cami’nin  batı ve doğu yönündeki iki büyük kapısından avluya girilmektedir. Caminin esas ibadet mekânına ilâveten, bölgenin sıcak oluşu ve daha fazla cemaatin ibadet etmesi düşünülerek avlunun bir kısmı ahşap örtü sistemi ile kapatılarak büyük bir son cemaat yeri haline getirilmiştir. Doğu cephedeki avlu kapısında ve caminin esas mekânının cephesinde, siyah ve beyaz mermer levhalar kullanılarak cephe görünüşüne renk katılmıştır. Yarı sivri kemerlerin konturları stalâktit ve bitki motifleri ile süslenmiştir. Enine uzanan dikdörtgen plândaki esas ibadet mekânı, Kıble duvarına paralel konmuş dört sütun ile iki nef (şahın) teşkil etmekte ve sütunlar hafif sivri kemerlerle birbirine bağlanmaktadır. Kıble duvarında etrafı siyah mermerden yapılmış bir bordürle çevrilen mihrabı ile bilhassa caminin Kıble duvarını kaplayan XVI. ve XVII. yüzyıla ait çinileri ilk bakışta dikkati çekmektedir.

Adana Ulu Cami, son cemaat mahalli formundaki harimin batısındaki dikine mekânı ile Adana Hasan Ağa Camisi, Adana Kemeraltı Camisi ve Ceyhan Kurtkulağı Köyü Camisi gibi bazı mahalli eserleri etkilemiştir.

Tür: Cami

Turizm Türü: İnanç-Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Adres: Seyhan, 25007. Sk, No:1 01020 Ulucami Külliyesi, Adana

Kızıldağ Yaylası – Adana

Adını Kızıldağ’dan alan yayla Karaisalı İlçesi’ne 27 kilometre mesafededir. Karaisalı İlçesi halkının yoğun olarak rağbet ettiği Kızıldağ Yaylası‘nda kır kahveleri, kır lokantaları, bakkallar, fırınlar ve kasaplar hizmet vermektedir. Elma, armut, kiraz, vişne ve ceviz ağaçları ile iç içe olan yaylada kamp kurarak Kızıldağ’da yürüyüş yapılabilir, yaban hayatı incelenerek fotoğraf çekilebilir.

Tür: Yayla

Turizm Türü: Yayla Turizmi

Nasıl Gidilir: Karaisalı İlçesi’nden 27 kilometrelik asfalt yolla ulaşılır.

Adres: Kızıldağ Yaylası/Karaisalı İlçesi/Adana

Aladağ-Meydan Yaylası – Adana

Aladağ İlçesi’ne 6 kilometre uzaklıkta olan yaylaya stabilize yol ile ulaşılmaktadır. 1700 metre rakımda bulunan yayla, ardıç, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri ile iç içedir. Kır lokantaları, kahveler, bakkallar hizmet vermektedir. Telefon ve elektriğin mevcut olduğu yaylada, yayla mimarisine uygun ahşap ve taş yapılarda konaklanmaktadır. Ormanlık alan kıyısında kamp kurularak piknik yapılabilir. Aladağ ilçesinden minibüs ile ulaşılabilir.

Aladağ Meydan Yaylası

Tür: Yayla

Turizm Türü: Yayla Turizmi

Nasıl Gidilir: Aladağ ilcesine 6 km. uzaklıkta olan yaylaya stabilize yolla ulaşılmaktadır.

Adres: Meydan Yaylası/Aladağ İlçesi/Adana

Misis Köprüsü – Adana

Adana’ya 27 kilometre uzaklıktaki Misis Antik Kenti, Ceyhan Nehri (Pyramos) kenarında tarihi yol üzerindedir. Misis’in tarihi üzerinde bulunduğu muhtemelen Neolitik Dönem’e (M.Ö. 6000) tarihlenecek Höyük ile başlar. Misis’i Truva kahramanlarından Mopsus’un kurmuş olduğu söylenmektedir. Hitit, Asur, Makedonya ve Selevkosların eline geçmiş, Roma ve Bizans Dönemleri’nde de önemli bir merkez olmuştur. Daha sonra M.S. 8’inci yüzyıldan itibaren yeniden imar edilmiş ve birçok savaşa sahne olmuştur.

1517’den sonra Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girmiş olan Misis’te bugün ayakta kalmış olan eserler; M.S. 4’üncü yüzyıla ait mozaikler, 9 gözlü taşköprü, akropoldeki surlar ve şehir kalıntıları ile 1542 yılında yaptırılan Havraniye Kervansarayı ve 1648 yılında yaptırılmış tek kubbeli kübik mescittir. Misis ile Ceyhan arasında bulunan Sirkeli Höyüğü’nün tarihi de Neolitik Dönem’e kadar gider. Höyüğün kenarında bir kayaya oyulmuş iki adet taş kabartmanın, Hititlere ait bir yol işareti olduğu sanılmaktadır.

Misis Köprüsü

Tür: Köprü

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Ceyhan Nehri kenarında olduğu için Adana İlinin Ceyhan İlçesine giden her türlü vasıta ile gidilebilir.

Adres: Unnamed Rd, Geçitli Cumhuriyet,, 01358 Yüreğir/Adana

Varda Köprüsü – Adana

Adana-Ankara istikametinde, Karaisalı İlçesi Hacıkırı Köyü’nün yaklaşık bir kilometre güney batısında bulunan Varda Köprüsü halk tarafından Koca Köprü diye anılmaktadır. Osmanlı Hükümdarı 2. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak üzere 1907-1912 yıllarında inşa edilmiştir.  Köprü 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğunda olup derin bir vadiyi birbirine bağlamaktadır. Varda Köprüsünün bir diğer önemli ve ilginç özelliği ise düz bir köprü olmayıp virajlı olmasıdır. 

Kaynak: Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Adana Gezilecek Yerler

Varda Köprüsü

Tür: Köprü

Turizm Türü: Doğa-Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden Karaisalı İlçesine giden vasıtalar ile ulaşım sağlanabilmekte olup ayrıca google haritadan konumuna ulaşabilirsiniz.

Adres: Karaisalı İlçesi Adana

Adana Müzesi – Adana

Adana Müzesi Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin en eski on müzesinden biri unvanını taşımaktadır. İlk olarak çevredeki sütun başlıkları ve lahitlerin polis dairesinde toplanmasıyla kurulan müze, Halil Kamil Bey’in müdür olarak atanması ve başarılı çalışmaları sonunda, 1928’de Taşköprü’nün başındaki şimdi yıkılmış olan Cafer Paşa Camii’nin Medresesi’nde ziyarete açılmıştır. 1950 yılında, Kuruköprü’de yer alan ve bir dönem Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılan Adana Kuruköprü Anıt Müzesi’ne taşınmıştır.

Zamanla özellikle Tarsus/Gözlükule (1934), İçel/Yumuktepe (1936), Yüreğir/Misis (1958) ve Ceyhan/Sirkeli-Tatarlı Höyüğü kazılarında bulunan, Çukurova’nın ilk çağlarına ait seçkin eserlerin müzede toplanmaya başlanması ve müze binasının yetersiz kalması nedeniyle müze 5 Ocak 1972 yılında şimdiki binasına taşınmıştır.

Adana Müzesinde Tarsus Gözlükule, Mersin Yumuktepe, Misis, Karatepe, Soğuksutepe, vb. höyük ve iskân yerlerinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkan eserler ile Adana ve çevresinden derlenen eserler bulunmaktadır. Prehistorik dönem eserleri, Hitit, Asur, Fenike, Frig, Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait heykel, kitabe, lahit, stel, mimari parçalar gibi taş eserler, pişmiş topraktan yapılmış çanak çömlek, çeşitli kaplar, silindir ve damga mühürler, sikkeler ve diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır.

Bakanlığımız 2013 yatırım programları kapsamında; İlimiz Seyhan İlçesi Döşeme Mahallesi’nde restore edilen ve tescilli taşınmaz kültür varlığı olan Milli Mensucat Fabrikası’na taşınmıştır ve ilk etabı olan arkeoloji müzesi hizmete girmiştir.

Adana Müzesi Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Adana Müzesi Tatil Günleri: Pazartesi

Müzeyi sanal olarak gezmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Adana Müze Kompleksi

Tür: Müze

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Dolmuş, Taksi ve Belediye Otobüsler ile ulaşım sağlanabilmekte olup ayrıca aşağıda yer alan linklerden veya fotoğraf galerisinden google haritadaki konumuna ulaşabilirsiniz.

Adres: Reşatbey Mahallesi, Fuzuli Cd. No:10, 01120 Seyhan/Adana

Telefon: +90 (322)-454-38-57

Faks: +90 (322)-454-38-56

Ayas Antik Kenti – Adana

Antik Kilikya’nın önemli liman kenti olan Aegeae M.Ö. 1’inci yüzyılda en parlak dönemini yaşamıştır. Kentin ayakta kalan eserleri, Ayas Kalesi, Süleymaniye Kulesi ve Marko Polo İskelesi’dir. Asklepieion adı verilen Helenistik Dönem’e ait olan ayrıca hastane ve tapınak kalıntılarıyla da ünlü olan kenti, Marko Polo doğuya yaptığı geziler sırasında iki kez ziyaret etmiştir. 

Yumurtalık Ayas Antik Kenti

Tür: Antik Kent

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Adana merkezden Yumurtalık İlçesine giden vasıtalarla gidilir.

Adres: Yumurtalık İlçesi/Adana

Ramazanoğlu Konağı – Adana

Konak, 1495 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Devlet işlerinin yürütüldüğü selamlık ve ailenin yaşadığı haremlik bölümü hala ayakta durmaktadır. Ayrıca üst katta havuzlu bir teras bulunmaktadır. Yapıldığı günden bu yana, 500’ü aşkın yıldır ayakta kalan konakta Kanuni Sultan Süleyman ve IV. Murat da konaklamıştır. 

Ramazanoğlu Konağı (Medrese)

Tür: Medrese

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Adana Ulu Cami civarında yer almaktadır. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Adres: Ulucami Mahallesi, 25009. Sk. No:6, 01010 Seyhan/Adana

Kozan-Horzum Yaylası – Adana

Kozan İlçesi’ni, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ilçeleri ve Kayseri’ye bağlayan karayolunun 25’inci kilometresinde Horzum Yaylası, 31’inci kilometresinde de Çulluuşağı Köyü (Yaylası) bulunmaktadır. Kozan İlçesi halkı tarafından kullanılan Horzum Yaylası çam, çınar, üzüm bağları ve meyve ağaçları ile iç içedir. Yöre yayla mimarisinin çok güzel ahşap örneklerinin bulunduğu yaylada; bakkallar, kır kahvesi ve lokantalarıyla, sağlık ocağı hizmet vermektedir. Telefon ve elektiriği mevcut olan bu yaylalara ilçeler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüslerle yaz-kış yıl boyunca gidilebilir, kamp kurularak piknik yapılabilir.

Adana Gezilecek Yerler

Kozan-Horzum Yaylası

Tür: Yayla

Turizm Türü: Yayla Turizmi

Nasıl Gidilir: Adana İli’nin ilçeleri olan Saimbeyli ve Feke İlçelerine giden her türlü vasıta ile gidilir.

Adres: Kozan İlçesi/ Adana

Feke-Göksu Nehri – Adana

Adana, akarsu bakımından oldukça zengin bir konuma sahiptir. Bu akarsuların bir kısmı ana kaynak olup, bir kısmı da bu kaynakları besleyen dereciklerden oluşmaktadır. Başlıca akarsularından olan Göksu, Seyhan’ın en gür kollarından biridir. Kaynağını Tufanbeyli dolaylarında Tahtalı Dağları’ndan almaktadır. Daha sonra Sarız Çayı ile birleşerek, Saimbeyli sınırından Feke sınırlarına giren Seyhan Nehri’nin kolu olan Göksu Irmağı Feke’de en uzun seyreden akarsudur. Her mevsim suyu fazla olup, debisi fazladır. İlçeyi dar ve derin vadilerle geçerek, Aladağ ilçesi yakınlarında Zamantı Suyu ile birleşerek Seyhan Nehrini oluşturur. İlin kuzeyinde bulunan Feke ilçesinden geçen Göksu Deresi’nin akarsu turizmi (kano, rafting) açısından potansiyeli mevcuttur. Seyahat acentalarınca zaman zaman turlar düzenlenmektedir.

Karataş Magarsus Antik Kenti – Adana

Adana’ya 49 kilometre uzaklıktaki Karataş İlçesi’nde bulunan ve Helenistik Dönem’e ait olan Magarsus Antik Kenti’nin en önemli kalıntıları; Anfi Tiyatro ve Athena Tapınakları’dır. Bölgede biri han, diğeri menzil olmak üzere iki de Osmanlı eseri bulunmaktadır. Örenyeri, Akyatan Gölü’ndeki kuş cenneti görülmeye değerdir. Akyatan Gölü’nde (Lagün) caretta caretta ve chelonia mydas kaplumbağa türleri bulunmaktadır. Ayrıca ilçede çeşitli balık türlerinin bulunduğu Tuzla ve Karataş Dalyanı vardır.

Tür: Antik Kent

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Adana merkezden karataşa dolmuş gitmektedir.

Adres: Karataş İlçesi/Adana

Kapıkaya Kanyonu – Adana

Karaisalı İlçesi sınırları içerisinde Kapıkaya Köyü’nde yer alan Kapıkaya Kanyonu, Adana’ya 72 kilometre, Karaisalı İlçe Merkezi’ne 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yaklaşık 200 metre yüksekliğinde olan kanyonun ortasından Niğde-Ulukışla’dan doğan Çakıt Çayı geçmektedir. Kapıkaya Kanyonu doğa yürüyüşü, yamaç tırmanışı ve fotoğraf meraklılarının mutlaka görmeleri gereken doğal bir güzelliktir. 7 bin 250 metre yürüyüş güzergahı bulunan kanyonun 400 metresinde güvenlik amaçlı korkuluk bulunmaktadır.

Kaynak: Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tür: Kanyon

Turizm Türü: Doğa Turizmi

Nasıl Gidilir: Kanyona otomobil ile çok kolay gidilmekle birlikte şehir merkezinden belediye otobüsleri ile Karaisalı İlçesine gidilir sonra ilçedeki vasıtalar ile kanyona gidilebilir.

Adres: Karaisalı İlçesi ADANA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir