Antalya Müzesi’nde 48 yıldır sergilenen portre heykelin Sappho olduğu belirlendi

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Talim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Antalya Müzesi’nde 1972’den bu yana bulunan portre heykelin, antik devrin birinci ve en kıymetli hatun şairi olarak bilinen Sappho’ya ilişkin olduğunu tespit ettiğini söyledi.  Birebir devirde Patara Antik Kenti Kazı Lideri olan Işık, AA muhabirine, heykel ve portre derslerinin kimilerini, yerkürenin en değerli heykel müzelerinden Antalya Müzesi’nde yaptığını tabir etti.

Müzede, Perge Antik Kenti’nde bulunduğu belirtilen portrenin dikkatini çektiğini anlatan Işık, “Yaptığım araştırmada portrenin antik devrin birinci ve en değerli bayan şairi olarak bilinen Sappho’ya ilişkin olduğunu tespit ettim. Portre üzerinde yaptığım çalışmaları, konuk olarak gittiğim yurt dışındaki üniversitelerde akademik incelemeyle de teyit ettim. Çalışmamla ilgili hazırladığım ilmî makaleyi yakın hengamda yayımlayacağım ve böylelikle bütün yerküre bu ürünün Antalya Müzesi’nde olduğunu öğrenecek.” diye konuştu.

Portrenin Antalya Müzesi’ne 1972’de geldiğine işaret eden Işık, portrenin o periyot Yeni Kapı Karakolu ekiplerince kaçakçıların elinden “zor alım” yoluyla alınarak müzeye teslim edildiğini kaydetti. Müzede ihtimamla korunan portrenin, birinci kayıtlarda erkek portresi olarak geçtiğini kaydeden Işık, “Milattan evvel 4. yüzyılda yapılmış Sappho portresiyle ilgili akademik çalışmamı, 8 Mart Yerküre Bayanlar Günü’nde açıklamayı tutarlı gördüm. Hatunlar Günü’nde antik devrin en değerli bayan şairinin portresi Antalya’ya armağanım olsun.” tabirlerini kullandı.

Ismi “Antalya’nın Sappho’su” oldu

Portrenin ismini “Antalya’nın Sappho’su” koyduğunu lisana getiren Işık, yapıtın literatürde bundan sonra bu türlü geçeceğini vurguladı. Bunun bir örneğinin de Münih’te konum aldığını aktaran Işık, şunları söyledi: “Adı ‘Münih’in Sappho’su diye geçiyor. Portrenin, Antalya Müzesi’nde artık çok başka, vurgulayıcı bir bölgeye konulması gerekiyor. Türkiye’de gayrı bir örneği bulunmuyor. İstanbul Müzesi’nde bir Sappho başı var lakin sair tipte. Bu, 4. yüzyıl tipinde Türkiye’de bulunan tek örneği, yerküre müzelerinde de çok az sayıda var. Yerküre çapında bir heykel müzesi olan Antalya Müzesi, bu ürünle değerini bir defa daha taçlandırmış oldu.”

Işık, portrenin nerede bulunduğuna ait net bir haberin olmadığını bildirdi. Müzede, portrenin Perge Antik Kenti’nde bulunduğunun yazdığını gelgelelim bunun kesin bir haber olmadığını tabir eden Işık, “Yeni Kapı Karakolu, o devir tarihi Kaleiçi’nde hizmet veriyor. O yıllarda Kaleiçi’nde de kimi temel kazı çalışmaları yapılmış. Kaleiçi’ndeki kazılarda da bulunmuş olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sappho’nun milattan evvel 630 yılında doğduğunu belirten Işık, irtihal tarihinin ise milattan evvel 570 yılları civarı olduğunu kaydetti. Şairin, erken periyoda ilişkin bir sanatçı olduğuna değinen Işık, “Maalesef şiirlerin yüzde 7-8’lik bir kısmı elimizde, geri kalanları kaybedilmiş. Midilli Adası’nda yaşamış. O devir Midilli Adası, Anadolu kültürünün içinde kabul edilen bir ada. Bu adalar esasen hiçbir vakit Anadolu kültürü dışında bir gelişim göstermemiş. Sappho, devrinin son radde asrî, hiçbir kural tanımayan hayatıyla biliniyor. Ekseriyetle aşk şiirleri yazıyor. Çok değerli bir bayan şair.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir