Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin UNESCONUN Dünya Miras Listesi’ne giren 17. varlığı olan Aphrodisias Antik Kenti 1958 senesinde Tarihçi Ara Güler tarafından keşfedilen bir yer. Yunan ve Roma dönemlerinin tipik mimari özelliklerini taşıyan eser antik kentin keşfedilme hikayesi de bir hayli garip. 1958 senesinde Aydın’a gelen Ara Güler yolunu kaybetmiştir. Yolunu bulmaya çalışırken kendisini bir köyde bulmuş. Köydeki yapıların inşalarında kullanılan Roma sütunlarını, üzüm süzme işleminde kullanılan lahitleri gördüğünde ise çok şaşırmış. Köydeki bulunan tüm yapıların fotoğraflarını çekmiş. İstanbul’a döndüğünde ise o bölgeyle ilgili araştırmalar yapmaya başlamış ve tahmin edersiniz ki hiçbir şey bulamamıştır. Çareyi fotoğraflarını uluslararası kuruluşlara yollamakla bulmuştur. Times’a yolladığında ise deyim yerinde ise dananın kuyruğu kopmuş. Fotoğraflar dünya çapında büyük yankı uyandırmış ve uluslararası bir ekip Aydın’a gelmiş. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucundaysa o bölgenin geçmişinin Milattan Önce 500’lü yıllara dayanan ve Afrodit’e sunulmuş bir antik kent olduğu ortaya çıkmıştır. Eğer Müzekart’ınız yoksa antik kenti gezmek için 15 TL ödemeniz gerekecek. Daha detaylı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Kuşadası

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın’ın en gözide turistik ilçelerinden biri olan Kuşadası yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından uğrak yeri haline gelen bir beldesi. Tarih ve doğanın iç içe olduğu bir yer olan Kuşadası gezip görebileceğiniz birçok yer mevcuttur.

Güvercinada Kalesi

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın’ın yazlık ilçelerinden olan Kuşadası’nada adını veren ada üzerinde bulunan Güvercinada Kalesi, 1830’da Osmanlı hakimiyetine girmesiyle büyük bir onarım geçirmiş. Adeta bir deniz karakolu olarak kullanılan Güvercinada Kalesi çevre adalardan ve bilhassa Yunanistan tarafından gelen olası tehlikelere karşı bir kalkan görevi görmüş. Bir zamanlar sadece kayık vb. gibi deniz araçlarıyla ulaşım sağlanabilen kaleye bugün yaya olarak bile ulaşmanız neredeyse mümkün. Kalenin kara ile bağlantısı olan yolun etrafında göreceğiniz teknelerle isterseniz Kuşadası turları yapabilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın’ın sınırları içerisinde bulunan Dilek Yarımadası’nı ziyaret etmeniz için oldukça fazla sebep var desek yerindedir. Tertemiz koyları mı desek, doğal hayvanat bahçesinden mi bahsetsek, Zeus mağarası mı desek… Saymakla bitmiyor. Buraya gelip buraları kendiniz görmeniz lazım burada okupta gelip görmek arasında çok fark var bu yüzden gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Zeus Mağarası

Aydın’da Gezilecek Yerler

Dilek Yarımadası’nda bulunan bu mağara milli parkın girişinde bulunuyor. Giriş kısmının saklı olmasıyla bazı kişiler mağarayı göremeden milli parktan ayrılmak zorunda kalıyorlar.

Altınkum Plajı

Aydın’da Gezilecek Yerler

Didim ilçesinde bulunan Altınkum Plajı, bugün Didim dendiğinde akla ilk gelen yer olma özelliğini hala koruyor. Adeta Didim ile sembolleşmiş bir yer olmuş. Yabancı turistler tarafından çokça ilgi gören plaj bu yüzden yaz aylarında oldukça fazla kalabalık oluyor. Ülkemizin başlıca mavi bayraklı plajlarından biri olan Altınkum temizliği ve berraklığıyla konuklarına oldukça keyifli bir yüzme deneyimi yaşatıyor. Denizinin sığ olmasından ötürü de özellikle çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından gönül rahatlığıyla tercih ediliyor. Didim ilçesinin en popüler ve mükemel plajı olan Altınkum’da plaj boyunca sıralanmış bar, restoran, kafe vb. bulunuyor. Bunun yanında ihtiyaç duyacağınız duş, tuvalet, soyunma kabini gibi yerler de mevcut.

Milet Müzesi

Aydın’da Gezilecek Yerler

Milet Antik Kenti içerisinde bulunan müzede ağırlıklı olarak Milet’ten çıkan eserler ve çevredeki kazılardan elde edilen buluntular sergileniyor

Tralleis Antik Kenti

Aydın’da Gezilecek Yerler

Dünya’nın en kadim antik kentleri arasına giren bu antik kent Pergomon Krallığı’na aittir. Kentten geriye kalan yalnızca üç gözlü bir yapı kalmış. Bu üç gözlü yapı antik dönemlerde spor ve kültürün merkezi olan Gymnasium’a ait. Tralleis Antik Kenti göründüğünden çok daha büyük bir kent. Kentin henüz gün yüzüne çıkmamış bir çok yapıları bulunuyor. Bu esrarengiz yapıyı görmeden Aydın’dan ayrılmayın.

Priene Antik Kenti

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın’nın Söke ilçesine bağlı bu yer 15 kilometre uzaklığındaki antik kentte bilinen ilk planlı şehirlerindendir.

Arpaz Kalesi

Aydın’da Gezilecek Yerler

Nazilli ilçesine bağlı Esenköy’de bulunan Arpaz Kalesi bazı kaynaklarda Arpaz Kulesi olarak da geçmektedir. Tanıtım konusunda eksik olmasından dolayı çok fazla ziyaretçi çekmemektedir. Fakat oldukça önemli bir tarihi varlıktır. Harpasa Kalesi’nin etek kısımlarında bulunan Arpaz Kalesi özellikle mimarisiyle dikkat çekiyor. Karşı tarafında Arpaz Beyler Konağı bulunan kalenin yapım yılı olarak 19. yüzyıl işaret ediliyor. Fakat kale etrafındaki buluntuların 17 ve 18. yüzyıllara ait olduğu saptanmış. Bu durum kalenin daha eski bir tarihte inşa edildiği ve 19. yüzyılda kapsamlı bir restorasyona uğradığı sonucunu doğuruyor.

Bozdoğan

Aydın’da Gezilecek Yerler

Madran Dağının eteklerinde kurulmuş bu şirin ilçe iki tepe üzerine kurulmuş. Aydın’a 76 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Bozdoğan, ekmeğini tarımdan kazanıyor. Kuruluş senesi olarak 13. yüzyıl işaret edilse de ilçenin çevresinden elde edilen buluntular çok daha eski tarihlere ait olduğunu söylüyor. İlçe civarında Selçuklu, Roma, Bizans dönemine ait buluntular vardır. Koyuncular Köyü yakınlarında bulunan Neopolis, Körteke Kalesi, Kemer Köprüsü, Piginda Antik Kenti Bozdoğan’ın kültürel zenginliklerinden. İlçede incir, pamuk, üzüm başta olmak üzere çok fazla çeşitte tarım ürünü yetişmektedir hani diyorlar aydının inciri işte o incirin merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir