Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Ayvalık

Cunda Adası, Ayvalık

 Balıkesir’de yaz turizmi denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Ayvalık, Balıkesir’in ilçesidir ve Türkiye’nin hızla gelişen ama yine de büyük ölçüde el değmemiş turizm yerlerinden bir tanesidir.

Ayvalık, Balıkesir Etkileyici coğrafyası ile, bölgenin temiz havasında yetişen çam ormanları ve zeytin bahçeleriyle tamamlanmaktadır.

Midilli Adası ise körfezin tam karşısında ve 24 küçük adadan oluşan Ayvalık Takımadaları kasabanın etrafını çevrelemektedir.

Cunda Adası, Ayvalık Ege kıyısında yer alan Ayvalık’ın batısın ise deniz, kuzey sınırın ise Gömeç İlçesi, güneyinde İzmir ilinin Dikili ilçesi ve doğusunda İzmir ilinin Bergama İlçesi yer almaktadır.

Ayvalık, olağanüstü doğal güzelliğin ortasında yer alan tarihi bir şehrin eşsiz atmosferine sahiptir. 18. ve 19. yüzyıl yaşam izleri hala sokaklarda görülebilir.

Ayvalık Tekne Turu

İlçenin balıkçılık kültürü ve diğer denizcilik faaliyetleri, zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretimi ile birlikte sadece ekonomiyi değil, bölgenin yaşamını derinden şekillendirmiştir.

Ayvalık’ta şehir hayatı, Akdeniz kültürünün sonsuz hissini taşımaktadır.

Cunda Adası

Cunda Adası Balıkesir Eşsiz bir güzellikte doğanın huzur ile buluştuğu Alibey (Cunda) Adası, Türkiye’nin en popüler yeri haline gelmiştir.

Cunda Adası, araç trafiğinin bulunduğu bir geçitle Ayvalık’a bağlanır. Yaz aylarında Ayvalık ve Cunda Adası arasında saatlik tekne turları yapılmaktadır.

Cunda Adası Balıkesir

Neo-klasik tarzdan hoşlanan ziyaretçiler, taş binaları ve doğanın arasında mükemmel bir uyumun hakim olduğu Cunda Adasından daha iyi bir yer bulmakta zorlanabilirler demek yanlış olmaz.

Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası Balıkesir

Kapıdağ Yarımadası, yaz aylarının başlamasıyla turizm açısından oldukça canlı bir bölge olma özelliği taşımaktadır.

Balıkesir’in Erdek ilçesine yakınında bulunan Kapıdağ Yarımadası, doğal güzellikler ve tarihi bakımdan çokça zengindir.

Yarımadanın en yüksek tarafında bulunan Kirazlı Manastırı, gün batımını izlemek için harika bir nokta haline geliyor. Ayrıca, Hadrianus Tapınağı ve Kyzikos Antik Kenti de bu bölgede bulunur.

Antandros Antik Kenti

Sadece 17 yıl önce, gezginlerin neredeyse hiçbiri Edremit Körfezi’nde bulunan antik Antandros antik kentinin kalıntılarının varlığını bilmiyordu.

Bir zamanların güçlü Antandros şehrinin tek görünür izleri, bir zeytinlikte gizlenmiş ve dağınık bina parçaları olarak görünüyordu. Ancak, o zamandan beri çok şey değişti ve Profesör Gürcan Polat liderliğindeki araştırmacı ekibi Antandros’ta olağanüstü keşifler yaparak Balıkesir’in en güzel tarihi yerlerinden birini ortaya çıkardı.

Antandros Antik Kenti Balıkesir

Antandros antik kentini ziyaretçiler için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri yapan en büyük cazibesi, mozaik zemin ve duvar freskleriyle süslenmiş ve harika bir şekilde korunmuş bir Roma Evi’dir.

Altınoluk’ta bulunan Antandros antik kentine ulaşım özel araçla veya Balıkesir’den kalkan otobüslerle yapılabilir.

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi, Balıkesir’in merkezinde ve Belediye parkının içinde yer alır.

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı Balıkesir

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı içinde barındırdığı birçok çeşitli bitki, ağaç ve piknik alanıyla Balıkesir’in görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında yer alır.

İki tepe arasında bulunan Değirmen Boğazı Tabiat Parkı hafta sonları ve tatil günlerinde ziyaretçi uğrak yerleri arasına girmiştir. Balıkesir-Bursa karayolunun 10. Kilometresinde bulunan tabiat parkında keyifli bir öğleden sonra geçirebilirsiniz.

Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz Dağları, ÇanakkaleKaz Dağı, 1994 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. 21.450 hektarlık bir alanı kaplayan Kaz Dağı, ziyaretçilere tertemiz bir hava ve olağanüstü bir doğa sunmaktadır.

Kaz Dağı Milli Parkında 101 aileden 900 kayıtlı bitki türü vardır. Türkiye’ye özel en az 68 nadir bitki türü vardır ve bunların 23’ü milli Park’a endemiktir.

Parkta yaşayan en önemli hayvan türleri ayı, yaban domuzu, kurt, karaca, tilki, porsuk ve sansardır.

Kaz Dağları Balıkesir

Doğal kaynakları ile farklı ormanları ve vadiler, şelaleler ile Kazdağı Milli Parkı, doğa severler için bir cennettir.

Milli parkı ziyaret eden gezginler tertemiz havayı solumanın yanı sıra, ormanda yürüyüş, dağ bisikleti, Jeep safari, binicilik, tepe tırmanışı, nehirlerde yüzme gibi keyifli ve güzel aktivitelerle zaman geçirebilir.

Aynı zamanda İda Dağı olarak da adlandırılan Kaz Dağları, Türkiye’nin Ege ve Marmara bölgelerini ayıran Biga Yarımadası’nın en yüksek dağı olma özelliğini de barındırmaktadır.

Manyas Kuş Gölü

Manyas Kuş Gölü Balıkesir Balıkesir’i ziyaret eden doğa severlerin kesinlikle görmesi gereken bir diğer doğal cennet ise Manyas Kuş Gölü’dür.

Tüm sazlık ve diğer otların yanı sıra, yüzlerce çiçekli bitki türü de bulunmaktadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı, günümüzde eskisi kadar çok çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapmasa da, göçmen kuşlar için önemli bir durak haline gelmiştir ve bu özelliğiyle fotoğraf tutkunlarının vazgeçemediği bir cazibe merkezidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir