Batman’da Gezilecek Yerler

Batman'da Gezilecek Yerler

Hasankeyf

Hasankeyf

Gezilecek Yer Hakkında

Hasankeyf, sular altında kalmasıyla gündeme gelen ve bu amaçla ziyaretçi sayısı her geçen gün daha da artan dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olma özelliği taşıyan ve Dicle nehrinin ikiye ayırdığı ilçede, tarihi evler ve cami dikkat çekicidir. Bölgede turistlere rehberliği genelde küçük çocuklar tarafından yapmakta. Dicle nehri kenarında yeme içme yerleri

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

Adına bir çok türkü yazılmış tarihi bir köprüdür. Abbasi hanedanına mensup zengin bir tüccarın yaptırdığı tahmin ediliyor. Mostar köprüsünün ikizi diye olarak halk tarafında kabul edilmektedir. Tek kemerli olan bu köprünün içine iki yoldan da girilir. İçinde insanların dinlenmesi, yatması ve dış tehlikelerden korunması için odalar yapılmıştır.

Hızır Bey Camii

Hızır Bey Camii

Hızır Bey Camii, Batman’ın Kozluk ilçesinde yer almaktadır. 1512 yılında Sason ve Hezo Beyi Ebubekir Roşkinin oğlu Hızır Bey tarafından yaptırııldı. Kentin en büyük ve en eski eserlerinden biri olarak kabul görülmektedir.

Mor Kiryakus Manastırı

Mor Kiryakus Manastırı

Süryani Mor Kiryakus Manastırı, Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen Turabidin bölgesinin en uç noktasında bulunuyor. Şuan sadece kalıntıları kalmış bu manastırda Süryanice kitabeler bulunur.

Kandil Kalesi

Kandil Kalesi

Adını sık sık çatışmalarda duyduğumuz Kandil tarihi bir kaleye sahiptir. Kandil Kalesi, Sason’a giden eski bir yol üzerindeki Bölükkonak (Hergemo) köyünün güneyinde bir tepede yer almaktadır. Kalede Bizanslılar tarafından yapılmıştır.

Hasankeyf Yolgeçen Hanı

Hasankeyf Yolgeçen Hanı

Hasankeyf’teki bu tarihi mağara günümüze kadar gelen bir deyimin kaynağıdır. Ulaşımın suyolları ile yapıldığı devirlerlerde, Dicle Nehrinin karşı sahiline gidip gelmek için salların önünde bekleyen insanların dinlendiği ve geceyi burada yatarak sabahladığı bir mağaradır. Dini, dili, ırkı anlaşılmayan, geleni-gideni, gireni-çıkanı belli olmayan ancak her zaman yoğun bir insan trafiğine sahne olan bu mağaraya Yolgeçen Hanı denilmiştir. Bu deyim günümüzde de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir