Cidde hangi devlette? Riyad’dan sonra 2. büyük kent olan Cidde hakkında her şey

Cidde hangi memlekette sorusunu buraya seyahat edecek olan herkes soruyor. Son devirlerin en çok ziyaret edilen kentlerinden biri olan Cidde Suudi Arabistan‘ın Riyad’dan sonraki 2. büyük kenti. Birebir zamanda Cidde Kulesi burada görülmeye dair en hoş detaylardan. Bir liman kenti olan bu mahal denizi ve hoş plajları ile dikkat çekiyor. Giden herkesi çölün ortasında sahip olduğu çok hoş yeşil meydanları ile yakalamayı da başarıyor Cidde. Bu cihetleri ile turizmde bir odak nokta olmaya da aday kent.  

 

 

CİDDE HANGİ MEMLEKETTE? 

 

 

Suudi Arabistan’da bulunan Cidde başşehir Riyad’dan sonra 2. büyük kent olarak biliniyor. Bu cephesi ile en şık ekonomik yatırımları da kendisine çeken bir nokta. Kızıldeniz kıyısında bulunan şehrin manzarasını da bu deniz oluşturuyor. Mekke’nin liman kenti olma özelliği sayesinde deniz yolu ile gelen hacıların birinci karaya bastıkları mahal de bu kent oluyor. Bu da limanlarının gelişmesine ek sağlayan bir farklı öge.  

Hava yolu taşımacılığı da burada bir oldukça gelişmiş. Bu özelliği sayesinde de Suudi Arabistan’ın diplomatik merkezi konumundadır. Liman kenti olması sebebi ile bir devir devletin dışarı açılan tek kapısı olma özelliğine sahiptir.  CİDDE TARİHİ 

Cidde kenti İslamiyet’ten evvel kurulmuştur. Bu yüzden daha sonraları geliştirilerek liman kenti olma özelliğine getirilmiştir. 11. yüzyılda surlarla çevrili olan kent Mısır ve Hindistan arasında gidip gelen gemilerin uğrak tarafı olmuş. 1517 yılında ise Memluklerde olan hâkimiyeti Osmanlı’ya geçmiştir.  

Osmanlıların Hint seferinde donanma üssü olarak Cidde kullanılmıştır. 1541 yılında ise Portekizlerin saldırısına uğramıştır. 1811 yılında Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’nın eline geçen bu kent 1840 yılında ise yine Osmanlı hakimiyetine geçmiş. 1916 ile 1925 yılları arasında ise Haşimi Krallığı’nın idaresine geçerek Suudi Arabistan Krallığı’na bağlanmıştır. Petrol üretiminin başlaması ile kent süratle gelişmeye başlamıştır. 1947 yılından itibaren petrol üretimi faaliyetleri başlamıştır. Günümüzdeki ekonomik durumunu hurma ithali, hac turizmi ve petrole borçlu olan kent süratle gelişmektedir.  CİDDE GEZİLECEK YERLER  

Cidde gezilecek noktalar bakımından çok varlıklı bir taraf değil. Aşikâr başlı keşfetmekten hoşlanacağınız şık adresleri bulunuyor. Bu adresleri iki günde keşfederek bir gün de çölde safari yaparak hoş bir seyahat anısı biriktirebilirsiniz. Cidde’nin tarihi yapılarını da bu gezide görmeyi ihmal etmeyin.  

CİDDE KULESİ 

2018 yılında imalatı bitmesi öngörülen Cidde Kulesi öteki ismi ile Kraliyet Kulesi olarak bilinir. Burada yan alan tarihi yapıların arasında ihtişamla selam veren eşsiz bir yapı denilebilir. Suudi kraliyet ailesi tarafından yaptırılan bu kule bin metreden uzun olarak biliniyor. Yerkürenin en yüksek binası unvanı Burç Halife’de bulunuyor. Bu özelliği Cidde Kulesi alacak üzere. Bu kulenin maliyeti ise 1,2 milyar dolar olarak açıklamış.  

MEKKE KAPISI  

Cidde – Mekke kara yolu üzerinde bulunan bu konumda sembolik bir kapı bulunuyor. Kapının yan aldığı nokta Mekke’nin giriş noktası. Bu yapı ise bir kitap standı üzerinde Kuran’ı temsil eder bir görünüme sahiptir. Çok görkemli ve ihtişamlı olan bu kapı Mısırlı bir mimar tarafından 1979 yılında çizilmiş.  

DURRAT AL ARUS  

Burası Cidde’nin turizm köyü olarak biliniyor. Cidde şehir merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 1996 yılında inşa edilen bu alanda restoran, kafe, mağaza, otel, resort, tema park ve su parkları üzere gezi ve parti noktaları bulunuyor.  

ESKİ KENT (AL BALAD) 

Kızıldeniz kıyısında bulunan bu mekan Cidde’nin en tarihi mekanıdır. Bütün eski yerleşim noktasını burada görebilirsiniz. Mercan taşlarından yapılmış olan tarihi haneleri ile Cidde’nin en önemli simgelerinden biri burasıdır. 7. yüzyılda kurulan ortam 1980’lere kadar Cidde’nin kent merkezi olmuş. 2014 yılında ise UNESCO’nun Yerküre Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.  

CİDDE’DE ÇÖLDE SAFARİ  

Çölde safari deneyimi seyahatlerde yaşayacağınız en şık vakalardan biridir. Yüksek kum tepelerinin üzerinden bir otomobil ile atlamak ve adrenalin dolu çöl kumlarını otomobil ile keşfetmek çok keyifli bir parti. Cidde kentinde de safari yapabileceğiniz şık kum tepeleri bulunuyor. Tutarlı kıyafetleri giydiğinizde heyecanlı bir aktiviteye katılabilirsiniz. Bu aktivitede nefesinizi tutmayın ve maceraya ortak olun. Her anını daha sonra çok şık hatırlayacağınız çölde safari deneyimi medyasını aşağıdan izleyebilirsiniz. Siz de bu deneyimi yaşamak için Cidde’ye seyahat edebilirsiniz.  

ÇÖLDE KAMP

Uzun süren çöl safarisinin akabinde biraz dinlenmek ve biraz da serinlemek için bu kamp yerlerine gelebilirsiniz. Kamp yerleri çölün tam ortasında eski çöl halkı ömrünü gösteren kültürel öğeler olarak bulunuyor. Herkes bu kamplarda Arap kahvesi içerken bir yandan da serinleyebiliyorlar. Mahsusen akşam olduğunda burada çok büyük sıcaklık farkı görülüyor. İsteyen turistler sair çöl kamplarında olduğu üzere burada gece kalabilirler. 

CİDDE BALIK PAZARI 

Kızıldeniz’in en hoş balıklarını bu balık pazarında bulabilirsiniz. Çok şık kaya balığı ve vesair balıklar renkli olarak bulunuyor. Mavi al renklerde bulunan balıklar herkesin ilgisini çekiyor burada. Birebir vakitte da farklı deniz eserlerini halk çok tükettiğinden burada bir oldukça ziyade deniz eseri bulunuyor. 

CİDDE – MEKKE ARASI KAÇ KİLOMETRE? 

Cidde ile Mekke arasında 110 kilometre ara bulunmaktadır. Bu uzaklık yaklaşık olarak 1 saat 18 dakika yolculuğu kapsar. Burada araçla ortalama bir buçuk saatte Mekke’den Cidde’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.  

CİDDE’DEN ALINACAK ŞEYLER: HURMA ÇEŞİTLERİ

Hurma her derde deva en hoş meyvelerden biri. Şeker marazından tutun, karaciğer yetmezliğine kadar bütün illetlere da düzgün geliyor. Buraya gelen hacılar kesinlikle hurma alıyorlar. Memleketimize ve yerkürenin dört bir yanına buradan hurma dağıtılıyor. 

Bu da ilginizi çekebilir; Dubai’nin serinleten yüzü Madinat Jumeirah nerede, nasıl gidilir?

 

Yerküreyi Geziyorum resmi toplumsal medya hesapları  

Youtube: esirgenc 

Twitter ve İnstagram: @dunyayigeziyor 

Facebook: dunyayigeziyorum 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir