‘Dünyanın gözüne’ yolculuk: Amasra

Garp Karadeniz’in ve Bartın’ın şirin kazalarından Amasra… Yemyeşil tabiatı ve doğal sıklıklarıyla ortamın incisi konumunda. Bu nedenle hafta sonu gezilerinin en ülkü rotalarından biri. Ufak bir taraf olsa da 1942 yılında Türkiye’nin birinci turizm beldesi olma özelliğini taşıyor. Amasra bilhassa periyodun ünlü siyasi isimleri ve sanatkarlarının vazgeçilmez yazlığıymış. 

İsmet İnönü’den, Zeki Müren’e kadar birçok isim için önemliydi… Velev Fatih Sultan Mehmet, ‘dünyanın gözü’ olarak nitelendirir Amasra’yı… Balığa ve şahsi imalat salatasına mis üzere havasını ekleyerek adeta sizi kendine çeken bu sevimli kaza keyifli ve samimi bir sahil kasabası olarak size huzur bulacağınız mükemmel bir atmosfer sunuyor. Amasra 3 bin yıllık bir tarihe sahip… Farklı balık restoranları, tarihi konumları, mahallî sanat objeleri ve minik pansiyonlarıyla tam bir dinlenme ve huzur noktası.  Ankara’dan hususî araçla dört saat, İstanbul’dan ise yaklaşık beş-altı saat mesafede… Dopdolu bir hafta sonu kaçamağı için en sahih adres…

Evet iki günlük bir Amasra gezisine neler sığdırılır. İşte gezilecek yerler…

Öncelikle Küçük Liman’daki çay bahçelerinde çayınızı kahvenizi içip manzaranın tadını çıkarmalısınız. Bu nahiye bilhassa gündüzleri kadar akşamları da keyifli ve eğlenceli… Münhasıran gün batımını seyretmek istiyorsanız burası çok ideal… Mükemmeller fotoğraflar çekeceksiniz… Sonraki durağını ise Küçük Liman’daki ‘Direkli Kaya’ olmalı… Evvelden Kraliçe Amatris’in deniz hamamı olan bu antik havuz, mermer iskelesi ve kayaya oyulu basamaklarıyla görülmeye kıymet.  Şayet tarihe meraklıysanız, Arkeoloji Müzesi’ne uğramayı ihmal etmeyin. Müzede Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı ürünlerini görebilirsiniz.

Gelelim kesinlikle görmeniz gereken yerlere…

Amasra Kalesi
Kazanın simgelerinden olan Amasra Kalesi’nin tarihi Bizanslılara kadar dayansa da kale sonrasında Osmanlılar tarafından fethedilip onarılmış. Sormagir ve Zindan isminde iki kısımdan oluşan bu kalede beldenin beğenilen manzarasını seyre dalabilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

Kuş Kayası Anıtı
Milattan sonraki yüzyıllarda kayalar oyularak yapılan bu şaheser Amasra’ya giderken yol üzerinde dinlenme noktası olarak kullanılıyormuş. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu yol anıtında durarak soluklanmak hayli yeterli fikir. Başkaca Amasra-Çakraz arasında yaklaşık 120 adet mağara bulunuyor.  Bunlar arasında en ünlüsü olan Gürcuoluk Mağarası’nda eski çağlardan izler bulabilirsiniz.

Çekiciler Çarşısı
Amasra Kalesi’nin derhal yanı başında bulunan Çekiciler Çarşısı Amasra’ya has el işi, tel kırma ve ağaç personelliği objelerini bulabileceğiniz ikramlık eşyalarla dolu bir çarşı. Rengârenk stantlarda adeta kendinizi kaybedeceğiniz bu çarşıda ayrıyeten ayaküstü yöresel lezzetlerin de tadına bakabilirsiniz.

Göldere Şelalesi
Tabiatla iç içe birkaç saat geçirmek için yolunuzu bu şelaleye düşürmelisiniz. Münhasıran yaz aylarında buz üzere akan suyuyla hayli ferah bir ortama sahip olan bu şelale kışın da görsel açıdan size çok şık kareler sunacak. Amasra’da görülmesi gereken doğal hoşluklardan birisi…

Fatih Sultan Mehmet’in ‘dünyanın gözü’ dediği Amasra’da hangi lezzetleri tatmalı?

Amasra’da yaz, kış fark etmeksizin kasabanın her bucağında seyyar midye dolma ve midye tavacılar bulunuyor. Midye seviyorsanız, ayaküstü nefis bir ziyafet çekebilirsiniz.  Burada tadacağınız bir farklı lezzetse balık… Tüm balıkçılarda, günlük tutulan taze balıklar, balığın cinsine ve isteğinize nazaran pişiriliyor.  Pek ziyade süreç yapılmadan servis ediliyor. 

Bir salata için 20’den ziyade farklı çeşit materyal kullanılıyor. Kesinlikle tatmalısınız… Kentin griliğinden kurtulmak ve duru havada ailecek keyifli bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız, Amasra sizleri bekliyor. Üstelik çok uzak da değil, pek ziyade da cep yakmıyor. Amasra’nın salatası meşhur… En büyük özelliği büsbütün mevsime nazaran, taze gereç ve turşularla hazırlanıyor olması. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir