Göbeklitepe Güneydoğu tatilinin vazgeçilmez rotası oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen resmi açılışının bir numara yılını tamamlayan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, kentin yanı sıra nahiyenin de en değerli gezi rotası oldu. Kent merkezine 18 kilometre aradaki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve birinci defa 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen ören bölgesindeki kazılar, 50 yılı aşkın müddettir devam ediyor.

Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik periyoda ilişkin, uzunlukları 3-6 metre, tartıları da 40-60 ton olan yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu. Kazılarda birebir vakitte, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen halli yerkürenin en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ilişkin olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli üzere çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

Nahiyenin beğenilen turizm merkezlerinden biri haline geldi

Yaklaşık 6 yıl UNESCO Yerküre Mirası Muvakkat Listesi’nde kalan tarihi ören noktası, 2 Temmuz 2018’de ise kalıcı listeye girdi. Göbeklitepe, listeye girdikten sonra yine düzenlenen çehresiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen 8 Mart 2019’da açıldı.

UNESCO ile yerküreye açılan Göbeklitepe’ye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’u “Göbeklitepe yılı” ilan etmesiyle arttı. Kente gelenlerin yıllardır ziyaret ettiği Balıklıgöl’ün yanı sıra tarihi ören yanı de artık ziyaretçilerin beğenilen rotalarından biri oldu. Güneydoğu cinslerinin kıymetli uğrak noktası olan Göbeklitepe, ortamın beğenilen turizm merkezlerinden biri haline geldi.

“Tüm rotalarda var”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Meslek Komitesi Lideri Kamil Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıklıgöl’ün yanı sıra Göbeklitepe’nin de artık kentle özdeşleştiğini söyledi. Kente gelenlerin birinci olarak, ünü her geçen gün artan ören alanını görmek istediğini vurgulayan Türkmen, “Cumhurbaşkanımızın ‘Göbeklitepe yılı’ ilanı sonrası geçen müddette Göbeklitepe turizmi önemli manada bir yol aldı. Artık yerdeki tüm rotalarda Göbeklitepe vazgeçilmez oldu. İstenilen gaye noktasında süratli bir güzelleşme devam ediyor. Bu mevzuda münhasıran yerli turistte bir hareketlilik laf konusu.” dedi.

Türkmen, “Göbeklitepe yılı ilan edildikten sonra evvelki periyotlara nazaran turist sayısı net bir halde ziyadeleşti. Yalnızca Göbeklitepe ile ilgili gelen turist kümeleri da var, alışılagelmiş kültür rotası kapsamında gelenler de bulunuyor. Artık kim olursa olsun, Şanlıurfa’ya gelen herkes, Balıklıgöl’ün yanı sıra Göbeklitepe’yi de ziyaret ediyor.” diye konuştu.

“Turist sayısında artış bekliyoruz”

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası Lideri Müslüm Çoban da Türkiye’de kültür turizminin en değerli rotalarının başında Şanlıurfa’nın geldiğini söyledi. Geçen yılın “Göbeklitepe yılı” ilan edilmesinin tüm yer vilayetlerine ek sunduğunu anlatan Çoban, “Şanlıurfa’da yıllardır ilkbahar ve sonbahar devirlerinde turizm ağır olur. Geçen yıl ise temmuz ve ağustos ayında da önemli bir yoğunluk oluştu. Sıradanda turizm dönemimiz yazın düşer fakat birinci kere geçen yıl yazın turist sayımız tıpkı devirlere nazaran çok arttı. Göbeklitepe yılı olması münasebetiyle kişilerin ağır ilgi göstermesi, turizm dönemini öteki aylara da kaymasını sağladı.” sözlerini kullandı.

Kenti geçen yıl ziyaret eden yaklaşık 5 milyon şahıstan 1 milyonunun konakladığını vurgulayan Çoban, şunları söyledi: “Bir evvelki yıla nazaran turist sayımızda yüzde 11 artışımız oldu, şayet yatak kapasitemiz çokça olmuş olsaydı, bu artış çok daha çokça olabilecek kapasitedeydi. 2 milyonu yakalayacak potansiyelimiz var. 2019 Göbeklitepe yılı bitti lakin hem bu yıl hem de önümüzdeki yıllarda Göbeklitepe’ye olan ilgi ve alaka, her geçen gün daha da artacaktır. 2019 yılında tatil programını bozmak istemeyen ve denk getiremeyenler oldu. Bu tesir ve ilgi binaenaleyh kişilerin ziyaret tasavvurunu bu yıla bırakma durumları kelam konusu. Ön rezervasyonlara baktığımızda, 2020 yılında yüzde 15 civarında geçen yıla nazaran bir turist artışı bekliyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir