Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin sahil kentlerinden hiç şüphesiz en güzel yeri olan Muğla, Ege kıyıları boyunca geniş bir alanı kapsayan bir ildir. Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turistlerin yaz aylarında en çok tercih ettikleri tatil beldelerine de ev sahipliği yapan Muğla’nın doğal güzelliklerine hayran kalmamak elde değildir.

Fethiye

Muğla'da Gezilecek YerlerFethiye, tüm dünyaya ününü yayılan meşhur Ölüdeniz ile ünlü bir tatil beldesi olarak isminden bahsetmiştir. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsallarından seçildi. 

Marmaris

Muğla'da Gezilecek YerlerMarmaris, enfes deniziyle ve mavi bayraklı plajları ile harika koyları ve çam ormanlarının çevrelediği sahilleriyle ünlü bir tatil yeridir. Türkiye’nin en lüks otellerinden bazıları da Marmaris’te yer almaktadır. Bodrum ve Çeşme’ye göre çok daha sakin ve uygun fiyatlı olan Marmaris bir sonraki yaz tatiliniz için harika bir seçim olabilir bizce.

Bodrum Kalesi

Muğla'da Gezilecek YerlerBodrum Kalesi, ortaçağın tüm ihtişamını gözler önüne sermektedir. Bodrum her ne kadar beyaz badanalı evleriyle ünlenmiş olsa bile şehrin en önemli simgesi bu kaledir. 1400’lü yıllarda yaptırılan kale Aziz şövalyelerinin yeriydi ve bir zamanlar St. Peter Kalesi olarak biliniyordu. Günümüzde kalenin içerisinde Ege’de keşfedilen batmış gemi ve gemi parçalarının sergilendiği bir de müze var.

Kelebekler VadisiÖlüdeniz’deki Belcekız Plajı‘ndan tekne turu yaparak ulaşabileceğiniz bir yerdir, ama tek kelimeyle olağanüstü. Faralya’dan patika yollarını kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Gemiler Adası

Muğla'da Gezilecek YerlerBizanst imparatorluğunun kalıntılarının bulunduğu Gemiler Adası, Muğla’nın en dikkat çeken yerlerinden bir tanesidir. Günübirlik özel tekne kiralayabileceğiniz gibi Fethiye turuna da katılarak gelebilirsiniz.

Ölüdeniz

Muğla'da Gezilecek YerlerTürkiye’nin en meşhur yerlerinden bir olan Ölüdeniz, insanların sayısız kez fotoğrafladıkları turkuaz ve akuamarin renkleriyle ünlü bir plajdır. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Ölüdeniz’e yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çok ama çok büyük.

Letoon

Muğla'da Gezilecek Yerler


Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Kumluova Köyü’nde bulunan Letoon, annelik tanrıçası Leto’nun kutsal alanı diye biliniyor. Bir zamanlar bölgenin en önemli dini merkezi olan Letoon harabelerini dolaşırken aynı zamanda bir rehberden de bilgi almanızı özellikle öneriyoruz.

Sedir Adası

Muğla'da Gezilecek YerlerBu güzel ada da esasında tamamen deniz kabuklarından oluşan kumsalıyla ünlü hale gelmiştir. Efsaneye göre kum Kuzey Afrika’dan gemi ile taşınmıştır. Bunun esas nedeninin ise Kleopatra ve Anthony’nin burada keyifli vakit geçirmesini sağlamakmış.

Halikarnas Mozolesi

Muğla'da Gezilecek YerlerHalikarnas’taki meşhur mozolenin kalıntılarını görmeden Fethiye turunuzu sonlandırmayın deriz. Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi, 45 metre yüksekliğe sahip ve dört duvarının tamamı heykel kabartmaları ile özenle tasarlanmış. M.Ö. 353 ve 350 yılları arasında inşa edilen dev mezar, Pers İmparatorluğu’nun satrapı Mausolus ve eşi II. Artemisia için yapılmış.

Babadağ

Muğla'da Gezilecek YerlerMuğla’da yürüyüş ve yamaç paraşütü için en iyi yerlerden biri özelliği taşıyan Babadağ, 1.969 metrelik (6.460 fit) zirvesi olan bir dağdır. Yemyeşil flora vefaunası ile ünlü olan Babadağ’dan dilerseniz bungee veya jumping, dilerseniz de yamaç paraşütü yapabilirsiniz bu kararı siz oraya gidince vereceksiniz . Hafızalarınızdan çıkmayacak kadar güzel bir manzaraya sahip olan Babadağ’dan bu eşsiz deneyimi mutlaka yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Kaunos MezarlarıBir başka dikkat çekici bölge de arkeolojik bölge olan Kaunos, eski Caria’ya, daha sonra da Likya İmparatorluğu’na aitti. M.Ö. 10. yüzyılda önemli bir liman kenti olan Kaunos’a Dalyan’dan tekne turu yaparak ulaşabilirsiniz.

Kayaköy

Muğla'da Gezilecek YerlerFethiye’nin yakınlarındaki bu ünlü hayalet kasaba 1923’te Yunanistan ile Türkiye arasındaki nüfus mübadelesine kadar Müslüman ve Hıristiyan topluluklarından oluşuyordu. Günümüzde Kayaköy‘deki kiliseler, evler ve dükkanlar Harap durumdalar ama yine de turistlerin gözdesi.

FaralyaUzunyurt Köyü olarak da bilinen Faralya, son 10 yılda Fethiye ve Ölüdeniz çevresinde en çok gelişen yer oldu. Uzunyurt sakinleri bu gelişimi gördükten sonra kendi evlerini pansiyona çevirdiler ve her sakinin evi 6-7 odalı şirin butik otellere dönüştü. Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu ve Ölüdeniz’i panoramik olarak görebileceğiniz Faralya, Muğla’nın saklı cenneti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir