Rengârenk Sokaklarıyla Balat

Rengârenk Sokaklarıyla Balat

Rengârenk Sokaklarıyla Balat

İstanbul, tarihin ve kültürün birleştiği noktada birbirinden farklı semtleriyle yerli-yabancı turistlerin ilgisini çeken İstanbul’un gözde ilçesi. İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Balat, rengârenk sokaklarıyla İstanbul’u ziyaret edenlerin uğrak mekânları arasına girmiştir her geçen gün popülerliği artan bir istanbul ilçesidir.

Son dönemde doğal bir set ortamı olması dolayısıyla dizi ve film sektörünün yoğun ilgisiyle karşılaşan Balat’a profesyonel ve amatör fotoğrafçılar ile yerli ve yabancı turistler de ilgi gösteriyor. Film ve dizilerin katkısıyla popülerliğine popülerlik katan bir semtte dönüştü.

Uzun güzel yokuşları, rengârenk sokakları ve farklı renklerde bulunan binaları, ziyaretçileri ile dolup taşan kafeleriyleriyle meşhur Balat’ta her sokak başında ve renkli binaların önünde fotoğraf çekenleri görmek mümkün. Hatta sizde bu serüvene katılacaksınız…

Fatih’te Tarihi Yarımada’nın kuzeydoğusunda bulunan Balat’ta cami, kilise ve sinagoglara rastlamanız kaçınılmaz bir güzellik. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir semt olan Balat’ta önemli tarihi yapılar bulunuyor. Balat, görülecek, gezilecek ve keşfedilecek birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Balat’ın önemli tarihi yapıları arasında Bulgar Kilisesi, Fener Rum Lisesi, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Metohion Kilisesi, Fethiye Camisi Sarnıcı, Aspar Sarnıcı, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi gibi yapılar yer alıyor.

Balat’a deniz yolu üzerinden Haliç Hattı kullanılarak ya da Eminönü üzerinden otobüsler ile ulaşılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir