Su sesiyle gelen memnunluk: Maden Deresi

Sakarya’nın Kocaali ve Karasu kazaları arasında bulunan ve uzunluğu 30 km olan Maden Deresi, ismini Osmanlı Devletinin son vakitlerinde bir Fransız firması tarafından işletilen madenden alıyor. Kaynağını Çam Dağı’ndan alan Maden deresi kesimi; kestane, çınar, gürgen, meşe, kavak ormanları ve fındık bahçeleri ile çevrili.

Maden Deresi Sakarya’nın Karasu ve Kocaali kazaları arasında taraf alan 327 metre rakıma sahip muhiti göletler, şelaler ve ormanlarla çevrilmiş tabiat mükemmeli bir bölge. Maden Deresi, İstanbul’a yaklaşık 208, Kocaeli’ne ise 117 km uzaklıkta mahal alıyor. Yürüyüş parkuru ekseriyetle kanyon içinde, tünellerden ve sarp yamaçlardan geçmektedir.

Maden deresi şelalesine giden parkur boyunca bir çok şelale ve yüzmek için bir çok küçük gölet nokta alıyor. Nahiyeyi ziyaret edenleri, derenin ahir hoş bir sürpriz bekliyor. Zıtlarına çıkan şelale, parkuru sıkıntı bir arayı yürüyenlerin tüm yorgunluğunu alan bir hoşluğa sahip.

Yaz aylarında şelalenin acilen altında oluşan doğal havuzda serinleyebilir meydana gelen mini gök kuşağının yanında fotoğraf çektirebilirsiniz. Maden deresinin ahir bulunan şelalenin üst kısmında hafta sonu kamp yapabilir tabiatın büyüleyici akustiğiyle huzura kavuşabilirsiniz. Maden deresi tabiat ile iç içe huzur arayanların en çok tercih ettiği mahallerin başında geliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir