Yemek, sanat ve müzik yerinde en âlâ kentler

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, müzik, sanat ve yemek kategorilerinde en uygun kentleri ele alan araştırmayı inceledi.

PRNet’in Business Insider olgularından ve medya yansımalarından derlediği haberlere nazaran, yerküre üzerinde mekan alan farklı kentlerde en güzel sanat, müzik ve yemek lokasyonları belirlenirken, İstanbul’un da bu listeye girdiği görüldü.

İstanbul’da 71 adet gösterim bulunduğu saptanırken, 72 adet müze bulunduğu kaydedildi. Sanat galerisi kategorisinde ise 211 galeriye mesken sahipliği yapan İstanbul’un 8 konser salonu 1’de yerküre miras sahası barındırdığı saptandı. Buna rağmen, rapora nazaran Michelin yıldızlı restoran kategorisinde hiçbir restoranın taraf almadığı belirtildi.

Madrid’den Singapur’a, Miami’den Tokyo’ya kadar yerkürenin birçok yanından farklı kentler raporda konum alırken, New York’un belirtilen kategorilerdeki tarafı dikkat çekti. Sonunda, yalnızca oyun sayısı 533 olan New York’un, 123 müze, 142 sanat galerisi, 16 konser yeri, 77 Michelin yıldızlı restoranı, 1 de yerküre miras meydanı bulundurduğu kaydedildi.

İngiltere’nin başşehri Londra’da ise 878 oyun olduğu saptanırken, 186 müze olduğu tespit edildi. Londra’da bulunan sanat galerisi sayısı da İstanbul’dan az olurken, 125 galeriye mesken sahipliği yaptığı görüldü. Londra’da bulunan yerküre mirası ortamı ise 4 olurken, konser salonları 17, Michelin yıldızlı restoran sayısı da 67 olarak kayıtlara geçti.

Uzak Şark devletlerine bakıldığında,  Tokyo’nun 280 müze,217 Michelin yıldızlı restoran, 95 temaşa, 72 sanat galerisi, 2 yerküre mirası ortamı 14’te konser salonunun mahal aldığı görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir