Yerkürede en geç keşfedilen 10 taraf

İzlanda

Günümüzde yerkürenin en müreffeh devletlerinden biri olarak kabul edilen İzlanda 874 yılında Viking denizcileri tarafından keşfedildi. Bu tarihten öncesinde adada kişiye dair rastgele bir ize rastlanmamıştır.

Yeni Zelanda

Yerkürenin öbür ucunda bulunan Yeni Zelanda, 1250 yılında Polinezya’dan gelen denizciler tarafından keşfedildi. Adanın batılılar tarafından keşfiyse 18. yüzyılın sonlarında gerçekleşti.

Azor Adaları

Atlas Okyanusu’nun ortasında mekan alan bu tabiat mükemmeli adalar Portekizli denizciler tarafından 1439 yılında keşfedildi. Sonrasında Azorlar, Portekizlilerin coğrafi keşifler yaparken değerli bir durağı haline gelecekti.

Svalbard

Norveç’e ilişkin bu grup adalar yerkürenin en kuzeyindeki yerleşim bölgesi olarak kabul edilir. Silahsız dolaşmanın yasak oldu Svalbard’a birinci sefer 1604 yılında Norveçli denizciler geldi.

Bermuda

Civarında yaşanan uçak kazaları nedeniyle Bermuda Şeytan Üçgeni olarak anılan nahiyeyi birinci defa 1609 yılında İngilizler buldu.

Mauritius

Hint Okyanusu’ndaki bu harika sıklığa sahip ülkeyi Hollandalılar 1638 yılında keşfetti. O tarihe kadar bu adalar hakkında bir malumat yoktu.

Falkland

80’li yıllarda İngiltere ile Arjantin’i karşı zıdda getiren Falkland Adaları birinci olarak 1690 yılında keşfedildi.

Tristan de Cunha

İngiliz toprağı olan Tristan de Cunha, yerkürenin en izole alanı. Adaya en yakın kara kesimi binlerce kilometre uzaklıkta. Atlas Okyanusu’nun güneyindeki bu yalnız ada 1642 yılında keşfedildi. Adanın en dikkat alımlı tarafı, burada yaşayanların para kullanmamaları.

Seyşeller

Günümüzde mahsusen balayı için sıklıkla tercih edilen rotalardan biri olan Seyşeller, 1770 yılında keşfedilebildi. O tarihten öncesinde Seyşellerde rastgele bir yerleşim izine rastlanmamaktadır.

Antarktika

Yerkürenin en güney ucunda bulunan Antarktika’yı birinci olarak 1820 yılında Rus denizciler keşfetti fakat kıyıya çıkamadı. Bu soğuk kıtaya birinci ayak basanlar ise 1895 yılında Norveçliler oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir