Yosemite National Park nerede? Amerika’nın kuzeydeki en ünlü parkı

Binlerce canlı cinsini bağrında yaşatan ömür meydanı Yosemite National Park herkesi kendine çeken bir taraf. Her yıl 4 milyondan ziyade turist yerkürenin her konumundan buraya akın ediyor. Herkesi büyük ölçüde büyülemeyi başaran ulusal park Amerika’nın kuzeyinde bulunuyor. Yıllardır müdafaa altında olan bu doğal hayat meydanı içeriğinde binlerce canlı tipi hayat sürüyor. Gezi sırasında birbirinden farklı canlı çeşitlerine rastlayabilir yollarınızı kesen tilki ve kurtlarla da karşılaşabilirsiniz burada. Devasa ağaçların arasından geçerek cennette üzere hissedebileceğiniz bir şelaleye de ulaşmanız mümkün. Yosemite National Park nerede, nasıl gidilir konusunda detaylı bir rehber sunduğumuz haberimize sonuna kadar göz atın. Başkaca bu ulusal parka dair imgeleri de aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz. 

Ağaçlar o denli uzun tabiat o denli hoş ki yürüyüş sırasında bütün gerilim ve ıstıraptan kurtulabilirsiniz. Burası tam bir cennet bucağı. Yerkürenin en hoş ağaçları burada. Bu ağaçların ismi ise ‘sekoya’ olarak biliniyor. 3 bin yıllık ağaç bile var burada. En uzun yaşayan canlı bu ağaçlar. San Francisco ılık bir havaya sahip ama biraz yukarılara çıktığınızda Yosemite’de olduğu üzere kar görebilirsiniz.  

 

 


Her mevsim turist alıyor. Yılda 4 milyon turist ağırladığı söyleniyor. İçerisinde tikli, kurt, sincap, ayı ve tabi ki geyik üzere vahşi hayat hayvanları bulunuyor. Her tarafta sizi selamlayan bir canlı ise sekoya ağaçları. Bir apartman kadar uzunluğu olan ağaçların çapı da nispeten geniş. Her adımda farklı bir ağaç hali ile karşılaşabilirsiniz. Sekoya ağaçları burada en hoş fotoğrafın malzemelerini sunuyor sizlere.  

Dev kayaları, yeşil örtüsü, vahşi hayatı ile herkesi kendine çekiyor. Manzaraya hayran kalmamak elde değil. O denli hoş bir manzara sunuyor ki tabiat huzura kavuşuyor insan.  

Granit kayalıklar bulunduğu üzere içerisinde vahşi canlılar, şelaleler, berrak sular ve dev sekoya ağaçları bulunuyor. 1984 yılından beri UNESCO’nun Yerküre Mirası listesinde yan alıyor. Ulusal parkın yüzde 94’lik kısmında vahşi hayat bulunuyor. Bu da siz yürüyüş yaparken önünüze çıkan geyikleri ve kurtları açıklar nitelikte. Yerküre umumunda de parkların korunması ve ziyaret edilmesi Yosemite ile başlamıştır. Sierra Nevada’daki en büyük hayat sahası olup en az bölünmüş habitat bloklarından biridir burası. 648 metre yükseltisi bulunan Yosemite Ulusal Parkı’nın 3.997 metreye kadar değişen beş büyük sahası vardır. Meşe ormanı, dağ ormanı, alpin ve altalpin korulukları bulunmaktadır. Yosemite Ulusal Parkı’nda Kaliforniya’daki bitki çeşitliliğinin yarısının yüzde yirmisi bulunuyor. 160’tan ziyade nadir bitki tipi burada görülür. Parkın jeolojik yapısı ve granit kayalıkları, yaşlı taşların kalıntıları ile karakterizedir.  

Arkeolojik datalara nazaran ise 3 bin yıl boyunca yerlilerin burada yaşadığı ve birinci ziyaretin 8 bin ile 10 bin yıl evvel gerçekleştiği biliniyor.  

YOSEMİTE NATİONAL PARK NEREDE? 

Siera Neva dağlarında bulunuyor Yosemiti Ulusal Parkı. ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı 3081 kilometrekare meydana sahip bir park.  

YOSEMİTE ULUSAL PARKI GEZİLECEK YERLER 

Tünel Manzarası  


Buradan parkın manzarasını çok güzel izleyebilirsiniz. 1933’ten beri ziyaretçi alan bir nokta burası.  El Capital, Bridalveil Şelalesi, Half dome granit kayası buradan görülebilir. 19. Yüzyıldan beri Yosemite’nin sembolik bir yanıdır Tünel Manzarası.  

El Capitan  

Kaya tırmanışı için en münasebetli mahal burasıdır. Bu kaya çok meşhur. Kimi turistler bu kayaya tırmanış gerçekleştirmek için bile buraya geliyor. Tek modül granit kayadan oluşan El Capitan 910 metre yükseklikte. 

Yarım Kubbe 

İsmini farklı biçime sahip olmasından ötürü almış burası. 1800’lerde kubbenin tepesinin ulaşılmaz olduğu söylense de günümüzde bu türlü bir söylenti tabi ki yok. Birçok farklı yoldan tırmanışa çıkılabilecek bir konum burası. Steve Jops Yosemite’nin hayranı olduğu için 2014 yılında IOS sisteminin duvar kâğıdı bu kubbe olmuştur.  

Mariposa 

Yosemite Ulusal Parkı dev sekoya ağaçlarını içinde barındırıyor. Bu ağaçlar yüzyıllar değil binlerce yıl yaşayabiliyor. Sekoyalar Mariposa, Tuolumne ve Merced korularında bölge alıyor. Mariposa korusu 200 ağaçtan oluşan ve uzunlukları da 200 metreyi bulan ağaç ormanıdır. Burayı ziyaret ederken gövdesinde dev bir tünel bulunan bir sekoya ağacı da görebilirsiniz.  

Buzul Tepesi 

Vadi manzarasını en hoş izleyebileceğiniz konumlardan biri de burası. Kros kayak yaparak ya da otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz.  

Sentinel Tepesi 

Fotoğrafçıların en çok tercih ettiği tepelerden biridir. Granit kubbelerden biridir. Yosemite Köyü, Sierra Nevada Dağı, Yarım Kubbe, ve Yosemite Şelalesi buradan görülebilir. Ayrıyeten tepeye ulaşmak için 400 yıllık ağaçların içinden yürümeniz gerekiyor. Yani muazzam bir yürüyüş deneyimi yaşayacaksınız.  

Vernal Şelalesi 

Merced Nehri’nin suları burada 97 metre yükseklikten dökülüyor. Granit kayalardan aşağı süratle dökülen şelale çok şık bir görünüm kazandırıyor. Yosemite Ulusal Parkı’nın şark yakasında bulunur ve kesinlikle görülmesi gereken bir gezi noktasıdır.  

Yerküreyi Geziyorum resmi çevre medya hesapları  

Youtube: esirgenc 

Twitter ve İnstagram: @dunyayigeziyor 

Facebook: dunyayigeziyorum 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir